Pankreatikoduodenektomi ameliyatı sonrası rekonstrüksiyon amaçlı modifiye blumgart anastomozu uygulanan hastalarda C-reaktif proteinin (CRP) anastomoz kaçağının öngörülmesindeki rolü
The role of c-reacti̇ve protei̇n (CRP) i̇n predi̇cti̇ng anastamosi̇s leakage i̇n pati̇ents undergoi̇ng modi̇fi̇ed blumgart anastamosi̇s for reconstructi̇on after pancreati̇coduodenectomy surgery
- Tez No: 628896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ DERYA PEKER, UZMAN ALPEN YAHYA GÜMÜŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Pankreatikoduodenektomi (PD) ameliyatı sonrasında pankreatik fistül gelişimi mortalite ve morbidite üzerinde etkin bir rol oynamaktadır. Bu nedenle pankreatik fistül gelişimini öngörmek veya tespit edebilmek hasta tedavisini planlamada önemli bir yere sahiptir. Çalışmamızda pankreatikoduodenektomi uygulanan hastaların verileri retrospektif olarak değerlendirilerek CRP (C-reaktif protein) değerinin postoperatif pankreatik fistül (POPF) öngörebilmesindeki rolünün araştırılması planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Bakırköy Dr. Sadi Konuk Uygulama ve Araştırma merkezinin Genel Cerrahi Kliniğinde Ocak 2014- Mayıs 2019 tarihleri arasında, periampuller bölge tümörleri nedeni ile Modifiye Blumgart anastomozu uygulanan PD yapılmış 114 hastanın verileri incelendi. Hastalar POPF gelişip gelişmemesine göre Grup A ve Grup B olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma kriterleri olarak demografik özellikler, laboratuvar değerleri, dren amilazı, hastanede yatış süresi, takip süresi, patolojik tanı, preop ERKP veya PTK işlemi, ameliyat sırasında ve sonrasında kan transfüzyonu ve sağkalım incelendi. Ayrıca hastalar ERAS protokolu uygulanması, yoğun bakım takibi, postoperatif dönemde komplikasyon yönetimi açısından da incelendi. Bulgular: Hastaların 47'si kadın ve 67'si erkek ve ortalama yaşları 62 ± 7,2 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Pancreatic fistula development after pancreaticoduodenectomy (PD) surgery plays an effective role on mortality and morbidity. Therefore, predicting or detecting pancreatic fistula development has an important role in planning patient treatment. In our study, it was planned to investigate retrospevtively the role of CRP (C-reactive protein) value in predicting pancreatic fistula evaluating the data of patients who underwent pancreatoduodenectomy. Methods: In the study, 114 patients who underwent PD operation with Modified Blumgart anastomosis technique due to periampullary region tumors between January 2014 and May 2019 in the General Surgery Clinic of Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Health Practice and Research Center were examined. For presence of POPF, patients diveded into two groups: Group A and Group B. Demographic characteristics, laboratory values, drain amylase, hospital stay, follow-up time, pathological diagnosis before and after surgery, ERCP or PTC procedure, blood transfusion during and after surgery and survival were included in the study criteria. Patients were also examined for ERAS protocol implementation, complications and related intensive care or intervention in the postoperative period. Results: In the investigated findings, 47 of the patients were female and 67 were male and their average age was 62 ± 7,2.