Omuz impengement sendromlu olgularda ultrasonografi ve manyetik rezonans bulgularının karşılaştırılması
Omuz i̇mpengement sendromlu olgularda ultrasonografi ve manyetik rezonans bulgularinin karşilaştirilmasi
- Tez No: 628897
- Danışmanlar: DR. ESMA ESİN DERİN ÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Omuz ağrısı, omuz hareketlerini ve fonksiyonunu kısıtlayan, sık karşımıza çıkan bir tablodur. Omuz ağrısının en yaygın nedeni ise omuz impingement (sıkışma) sendromudur. Bu sendromda rotator manşet tendonları mekanik olarak, humerus başı ile korokoakromial ark arasında sıkışmaktadır. Ayrıca bu sendromda hipovaskülarizasyon ve yaşlılığa bağlı tendon dejenerasyonu gibi bazı intrensek faktörler de suçlanmaktadır. Impingement sendromu tanısında, hastanın klinik öyküsü ve fizik muayenesi yanında radyolojik tanı yöntemleri önemli bir yer tutar. Çalışmada omuz ağrısı ve hareket kısıtlılığı şikayeti olan 76 olgunun omuz manyetik rezonans görüntüleme (MRG) sonuçlarını, omuz ultrasonografi (US) bulguları ile karşılaştırdık. Özellikle rotator manşet tendon patolojilerini (normal, tendinozis, parsiyel yırtık, tam kat kalınlık yırtığı ve masif yırtık) inceledik. Bu patolojilere eşlik eden sekonder bulguları (subakromial-subdeltoid effüzyon, subkorokoid effüzyon, eklem aralığı effüzyonu ve biseps oluk effüzyonu) araştırdık. Ayrıca yaş, akromion tipi ve hareket kısıtlılığı ile tendon yırtıkları arasındaki ilişkileri değerlendirdik. Çalışma sonucunda, rotator manşet tendon patolojilerinin değerlendirilmesinde omuz US'nin duyarlılık ve özgüllük oranları yüksek bulunmuştur. Yırtıklara eşlik eden sekonder bulguları saptama oranları ise MRG'ye göre nispeten daha düşüktür. MRG omuz bölgesinde kemik, ligaman, eklem kapsülü ve labrum patolojilerinin değerlendirilmesinde diğer radyolojik tetkiklerden üstündür. Fakat rotator manşet tendon patolojilerinde, MRG ile elde edilen sonuçlara US ile de büyük ölçüde ulaşılmıştır. Sonuç olarak, rotator manşet tendon patolojilerinde hızlı, noninvaziv, dinamik, ucuz ve kolay erişilebilir bir tetkik olan US, deneyimli kullanıcılarla birlikte, tanı aracı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Rototor cuff tendon pathologies are one of the most common causes of shoulder pain and disfunction. The most common cause of shoulder pain is shoulder impingement syndrome. In this syndrome, rotator cuff tendons are mechanically pinched between the head of humerus and coracoacromial arc. Intrinsic factors like hypovascularisation and tendon degeneration related to age are also suspected etiologic factors in this syndrome. As well as the clinical history and the physical examination, radiologic findings also take important place in the diagnosis of the impingement syndrome. In this study, shoulder magnetic resonance imaging (MRI) and ultrasound (US) results of 76 cases with the complaint of shoulder pain and movement restriction were compared. Especially, we examined the rotator cuff tendon pathologies (normal, tendinosis, partial tears, full-thickness tears and massive tears). We also analyzed the secondary findings (subacromial-subdeltoid effusion, subkorakoid effusion, biceps groove effusion, glenohumeral joint effusion) accompanies with these pathologies. In addition, we evaluated the relationship between tendon tears and age, acromion type, movement restriction. As a result of this study, the sensitivity and specifity levels of shoulder US were found to be high in the evaluation of rotator cuff tendon pathologies. However, the detection ratios of secondary findings accompanying rototor cuff tears were comparatively lower in US compared to MRI. MRI is superior to the other radiologic techniques in the evaluation of bone, ligament, joint capsule and labrum pathologies in shoulder. However, sonography can often provide information similar to that of MRI imaging in rotator cuff tendon pathologies. In conclusion, US which is a rapid, noninvasive, dynamic, cost-effective and easily-reachable examination can be used as an efficient diagnostic technic in rotator cuff tendon pathologies. However the success depends greatly on the experiance and expertice of the operator.