Nöromüsküler elektrik stimülasyonu ve manyetik stimülasyonun el bilek fleksör izokinetik kas kuvveti ve el kavrama kuvvetine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of neuromuscular electrical stimulation and neuromuscular magnetic stimulation on healthy wrist flexor isokinetic muscle strength and hand grip strength
- Tez No: 628898
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN REZVANİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Nöromüsküler elektrik stimülasyonu (NMES) ve son yıllarda kullanıma giren nöromüsküler manyetik stimülasyon (NMMS) istemli kasların kuvvetlendirilmesinde kullanılan fizik tedavi modaliteleridir. Bu çalışmanın amacı sağlıklı bireylerde NMES ve NMMS'in dominant el bilek fleksör izokinetik kas kuvveti ve el kavrama kuvveti üzerine etkisini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 18-40 yaş arası 32 sağlıklı erkek birey alındı. Katılımcılar, NMMS grubu (n=16) ve NMES grubu (n=16) olarak randomize edildi. Katılımcıların dominant taraf el bileği fleksör kaslarına 1. Grupta (NMMS grubu) sadece nöromüsküler manyetik stimülasyonu ile 2. Gruba (NMES grubu) ise sadece nöromüsküler elektrik stimülasyonu ile 5 hafta süre ile haftada 3 seans olmak üzere toplam 15 seans kuvvetlendirme programı kullanılarak uygulama yapıldı. Her iki grubun el bilek fleksör izokinetik kas kuvveti ve el kavrama kuvveti, tedavi öncesi ve 5. Hafta bitiminde (15. seansın sonunda), sırasıyla CYBEX izokinetik dinamometre ve JAMAR hidrolik dinamometre ile değerlendirildi. 5 hafta süre ile, 15 seans NMES ve NMMS uygulamaları sonucunda sadece NMMS grubunda el bilek fleksör izokinetik kas gücünde 90º/sn ve 180º/sn peak torkta istatistiksel olarak anlamlı bir artış bulundu. Gruplar arası değerlendirmede ise istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. El kavrama gücünde her iki grupta uygulama sonrası istatistiksel olarak anlamlı artış gerçekleşirken, gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilemedi. Çalışmamızda NMMS'nin el bilek fleksör kas grubu gibi küçük kas gruplarında anlamlı kuvvet artışı sağladığı gösterildi. NMES uygulamasının yapılamadığı ya da yetersiz olduğu koşullarda NMMS'nin iyi bir alternatif olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Neuromuscular electrical stimulation (NMES) and neuromuscular magnetic stimulation (NMMS), which have been used in recent years, are physical therapy modalities used to strengthen muscles. The aim of this study is to compare the effect of NMES and NMMS on dominant wrist flexor isokinetic muscle strength and hand grip strength in healthy individuals. Thirty-two healthy male individuals aged 18-40 were included in the study. Participants were randomized as NMMS group (n=16) and NMES group (n=16). Neuromuscular magnetic stimulation was applied to the NMMS group, neuromuscular electrical stimulation was applied to the NMES group for 5 weeks, 3 sessions, per week total of 15 sessions as a strengthening programs. The wrist flexor isokinetic muscle strength and hand grip strength of both groups were evaluated by CYBEX isokinetic dynamometer and JAMAR hydraulic dynamometer at the end of the 15th session before and after treatment, respectively. As a result of 15 sessions of NMES and NMMS applications for 5 weeks, there was a statistically significant increase in wrist flexor isokinetic muscle strength in NMMS group at 90º/sec and 180º/sec peak torque. No statistically significant difference was found between the groups. While there was a statistically significant increase in hand grip strength in both groups after application, there was no significant difference between the groups. In our study, NMMS was shown to provide significant strength increase in small muscle groups such as wrist flexor muscle group. We think that NMMS is a good alternative modality when NMES application is not possible or insufficient.