Karpal tünel sendromlu hastalarda transkutanöz elektriksel sinir stimulasyonunun sensorimotor korteksteki etkilerinin fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of transcutaneous electrical nerve stimulation on the sensorimotor cortex in carpal tunnel syndrome patients by using functional magnetic resonance imaging
- Tez No: 203706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP ÇETİN, YRD. DOÇ. DR. DİDEM GÖKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dr. Murat Kara, Karpal tünel sendromlu hastalarda transkutanöz elektriksel sinir stimulasyonunun sensorimotor korteks etkilerinin fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Ankara, 2008. Bu çalışma, TENS'in etkinliğinin fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRG) ile değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya sağ-dominant el-el bileğinde kuvvet kaybına neden olacak başka bir nöromuskuler rahatsızlığı olmayan, uyuşma, karıncalanma ve ağrısı olan 20 KTS'li kadın hasta alındı. El-el bileğinde kuvvet kaybına neden olan diğer sebepleri ekarte etmek için ayrıntılı muayeneleri yapılan hastalar, kan tetkikleri, sinir iletim hızı çalışmaları ve direkt grafilerle değerlendirildi. Daha sonra hastalar TENS (n=10) ve sham TENS (n=10) grubu olmak üzere iki gruba randomize edildi. Hastalara, HÜTF Hastane'si dışında özel bir görüntüleme merkezinde, aynı fizyoterapist eşliğinde TENS/ sham TENS tedavisi ve tedavi öncesi ve sonrası fMRG stimulasyon protokolü uygulandı. fMRG stimulasyonunda ilk önce median sinir ile innerve 2. parmak (tedavi öncesi ve tedavi sonrası 20-25. dk), daha sonra 2. bir kontrol olarak ulnar sinir ile innerve 5. parmak (tedavi öncesi ve tedavi sonrası 25-30. dk) ve sonuncu olarak yine median sinir ile innerve 3. parmak (tedavi öncesi ve tedavi sonrası 30-35. dk) olacak şekilde elektrik stimulasyonu ile uyarıldı. Daha sonra fMRG'deki kortikal değişiklikler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Murat Kara, MD, Evaluation of the effects of transcutaneous electrical nerve stimulation on the sensory motor cortex in carpal tunnel syndrome patients by using functional magnetic resonance imaging, Hacettepe University Medical School Department of Physical Medicine and Rehabilitation, Ankara, 2008. This study was done to evaluate the effects of TENS by using functional magnetic resonance imaging (fMRI). Twenty female patients with CTS (right hand dominant) who had had pain and paresthesia but no other neuromuscular diseases that would impede hand strength were enrolled. In order to exclude such problems, patients were examined substantially; blood tests, nerve conduction studies and radiographies were also performed. Patients were then randomized into two groups as TENS (n=10) and sham TENS (n=10). Subjects were evaluated in a private imaging center with fMRI before and after TENS/sham TENS protocol given by the same physiotherapist. fMRI was performed before and 20-25 min after TENS was applied to median nerve innervated 2nd finger, before and 25-30 min after TENS was applied to ulnar nevre innervated 5th finger (as control) and before and 30-35 min after TENS was applied to median nerve innervated 3rd finger. Cortical changes in fMRI was then compared.