Anlamsal eşleştirme temelli otomatik meta arama motoru ve uygulaması
Semantic match based automatic meta search engine and application
- Tez No: 628962
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Meta Arama Motorları günümüzde bilgi çıkarımında başarıyı artıracak araçlardandır. Özellikle Web'de gösterilen verilerin çok çeşitlenmesi nedeni ile veri çıkarımı ve semantik anlamlandırma oldukça büyük öneme sahiptir. Web arama motorları ve benzeri Web veri kaynakları günümüzde oldukça karmaşık bileşenlerden oluşur. Bu yapıların ürettiği verileri kullanmak, bileşenlerini ve çalışma ilkelerini yakından tanımakla mümkündür. Bu çalışmada özgün bir meta arama motoru sistemi tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Sistem, son kullanıcı sorguları ve Web bilgi çıkarımı ile elde ettiği domain bilgilerini tekrardan sorguların ayrıştırılması ve derecelendirmesi için kullanmaktadır. Önerilen sistem sorgu domain'i kestirme, domain'e özgü arama motorlarını ve veri kaynaklarını otomatik olarak ekleme, arama sonuç bölgelerini web sayfalarından otomatik olarak tespit etme ve çıkarımı işlemini gerçekleştirmektedir. Geliştirilen meta arama motoru ile birden fazla veri tabanından elde edilen verilerin bir tek liste halinde kullanıcıya gösterimi sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Meta search engines are among the tools increase the success of information extraction today. Data extraction and semantic interpretation are of great importance, especially due to the wide variety of data sources on the Web. Web search engines and Web data sources nowadays consist of highly complex components, as well. It is possible to consume the data produced by these structures by getting to know their components and working principles. In this study, a new meta search engine system is asserted from the search result extraction to the search result ranking. The system is used for re-classification and ranking of the domain information obtained by end-user queries and Web information extraction. The proposed system performs the query domain shortcuts, automatically adding domain-specific search engines and data sources, automatically detecting and extracting search result regions from web pages. With the developed meta search engine, the data obtained from more than one database is displayed to the user as a single list