Kent ölçeğinden bina ölçeğine bütünleşik tasarımda voronoi diyagramına dayalı üretken bir yaklaşım önerisi
A productive approach to urban scale to building scale based on voronoi diagram in integrated design
  1. Tez No: 628961
  2. Yazar: FERDA FİRDEVS YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ARZU ÖZEN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kentsel mekanın, merkezinde insan yaşamı olacak şekilde, mimari çevre ve doğal çevre ile sinerji içinde, holistik bir bütün olma özelliği sebebi ile, bütünleşik mimari tasarım yöntemi izlendiğinde, tasarım sürecinin başında, farklı disiplinlerden gelen kent ölçeğinden başlayarak, bina ölçeğine, bina alt sistemlerine ve hatta insan yaşamına uzanan multidisipliner bütünleşik tasarım verilerini ele alma gerekliliği doğmaktadır. Ayrıca mimari tasarım sürecinin kompleks, belirsiz ve sürekli gelişen yapısına, geleneksel tasarım yönteminin lineer yapısı yetersiz kalmaktadır. Geleneksel tasarım yönteminde, verilerdeki herhangi bir değişimde sürecin başa dönmesi ve disiplinler arası etkileşimin yeterli olmaması sebebi ile bütünleşik tasarım yöntemi önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda, bütünleşik tasarım kavramının daha geniş perspektiften ele alınıp, öncelikle, tüm disiplinlerden gelen çeşitli, dağınık halde bulunan verilerin optimize edilerek bütünleştirilmesi, tasarım sürecindeki kompleks süreci çözümlemektedir. Bütünleşik tasarım sürecine dahil olabilecek tüm multidisipliner kompleks veri bileşenlerinin süreç başında ele alınmasıyla tasarım sürecinde-disiplin bazında bütünleşme, optimize edilmesi ile bilgi bütünleşmesi, bilgi bütünleşmesi sonucu üretilen yeni verilerin üretken bir sistem olan Voronoi diyagramından faydalanılarak bütünleşik kent örüntüsüne dönüştürülmesi ile kent bileşenlerinin bütünleşmesi ve görsel bütünleşmenin sağlanması üzerine çalışılmıştır. Voronoi diyagramının, üretken-algoritmik yapısı mimari tasarım sürecinde, çoklu veri kotrolü, eş zamanlı tasarım, kendini güncelleyebilme ve esneklik özelliklerini sağlamaktadır. Böylelikle, Voronoi diyagramı yönteminin multidisipliner bir çalışma gerektiren bütünleşik mimari tasarım yapma pratiğinde, holistik ve sinerjik kent bütününü oluşturmada, bileşenleri üretken ve algoritmik bir yapı oluşturacak şekilde bütünleştirmede önemli bir rol oynamaktadır. Bilim Kodu : 80107, 80115 Anahtar Kelimeler : Voronoi diyagramı, Bütünleşik tasarım, Üretken sistemler, Algoritmik tasarım, Diyagramlar, Kentsel tasarım, Mimari tasarım. Sayfa Adedi : 81 Danışman : Doç. Dr. Arzu ÖZEN YAVUZ
Özet (Çeviri)
It is a holistic whole in synergy with the architectural environment and natural environment, with human life at the center of the urban space. Therefore, when the integrated architectural design method is followed, the necessity of addressing the multidisciplinary integrated design data starting from the city scale coming from different disciplines to building scale, building subsystems and even human life arises at the beginning of the design process. Furthermore, the linear structure of the traditional design method is insufficient for the complex, uncertain and constantly developing structure of the architectural design process. In the traditional design method, the integrated design method gains importance due to the fact that the process is reversed and interdisciplinary interaction is not sufficient. In this direction, the concept of integrated design is discussed from a wider perspective, and firstly, by optimizing and integrating various, dispersed data from all disciplines, the complex process in the design process is analyzed. In the design process, by integrating multidisciplinary complex data components that are included in the integrated design process at the beginning of the process, it is aimed to integrate and optimize information on disciplinary basis, to integrate and visualize the new data produced by using Voronoi diagram which is a productive system. The productive- algorithmic structure of the Voronoi diagram provides multiple data control, simultaneous design, self-updating and flexibility in the architectural design process. Thus, the Voronoi diagram method plays an important role in the practice of making integrated architectural design that requires a multidisciplinary study, in forming the holistic and synergistic city as a whole, integrating the components into a productive and algorithmic structure. Science Code : 80107, 80115 Key Words : Voronoi diagram, Integrated design, Productive systems, Algorithmic design, Diagrams, Urban design, Architectural design. Page Number : 81 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Arzu ÖZEN YAVUZ