Trafik problemlerinin çözümünde synchro simülasyon modeli kullanımı
Synchro simulation model for solution of traffic problems
- Tez No: 628967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kent içinde oluşan trafik problemlerinin çözümünde, olgulara müdahale etmeden çözüm alternatifleri geliştirmek, yapılacak uygulamaların etkisini ve performansını daha iyi analiz edebilmek için, ayrıca zaman ve iş gücü kaybı açısından da daha verimli olan simülasyon programları geliştirilmiştir. Mevcut ulaşım altyapısının detaylı bir şekilde incelenmesi, kavşaklarda sinyalizasyon parametreleri, gecikme süreleri, kavşak kapasite kullanım oranları ve hizmet seviyelerinin analiz edilmesi, trafik dolaşım şemalarının düzenlenmesi, kavşaklarda ve yolağı üzerinde geometrik düzenlemeler yapılması gibi pek çok durum bu simülasyon programları ile irdelenebilmektedir. SYNCHRO, trafik akımlarının analizinde ve sinyalize kavşakların düzenlenmesinde programcı ve mühendise yardımcı olan, trafik sistemlerini modelleme, optimize etme, yönetme ve simüle etmeye yarayan bütün bir yazılım paketidir. Bu çalışmada SYNCHRO programı ayrıntılı olarak incelenmekte, bu program kullanılarak kentsel trafik ortamında yaşanan bazı trafik problemlerinin çözümü aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
Simulation programs have been developed which are more efficient in terms of loss of time and labor, in order to develop solution alternatives without interfering with the facts and to better analyze the effect and performance of the applications to be made in the solution of the traffic problems in the city. These simulation programs can be used to analyze existing transport infrastructure in detail, signaling parameters at intersections, delay times, capacity utilization rates and service levels analysis, arrangement of traffic circulation schemes, geometric arrangements at intersections and roads. SYNCHRO is a complete software package for modeling, optimizing, managing and simulating traffic systems, assisting the programmer and engineer in analyzing traffic flows and arranging signalized junctions. In this study, SYNCHRO program is examined in detail and using this program, some traffic problems in urban traffic environment are sought.