Bazı hesperiidae türlerinin baş, thoraks ve abdomen morfolojisi
Head, thorax and abdomen morphology of some hesperiidae
- Tez No: 628968
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yakın zamanda yapılan araştırmalarda Hesperiidae sınıflandırılmasında geleneksel olarak kullanılan morfolojik karakterler gözden geçirilmekte ve sınıflandırılmasında ve tanımlanmasında ihmal edilen karakterlere vurgu yapılarak yeni bilgiler eklenmektedir. Bu çalışma Hesperiidae türlerinin baş, thoraks ve abdomen morfolojileri ve daha önce çalışılmamış bazı iskelet yapılarının incelenerek türler arasındaki benzerlik ve farklılıkların ortaya konulması amacı ile yapılmıştır. Tezde Pyrginae ve Hesperinae alt familyalarına ait Pyrgus melotis (Duponchel, [1834]), Pyrgus serratulae (Rambur, [1839]), Pyrgus cinarae (Rambur, [1839]), Spialia orbifer (Hübner, [1823]), Spialia phlomidis(Herrich- Schäffer, [1845]), Carcharodus alceae (Esper, [1780]), Erynnis marloyi (Boisduval, 1832), Erynnis tages (Linnaeus, 1758), Hesperia comma (Linnaeus, 1758), Thymelicus lineola (Ochsenheimer, 1808), Thymelicus sylvestris (Tutt, 1905) türlerinin baş, thoraks ve abdomen bölgesine ait yapılar detaylı olarak incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Thoraks iskelet elemanları ilk kez çalışılmış olup çalışmanın sonuçları karşılaştırmalı morfolojik çalışmaların Hesperiidae sınıflandırılmasında ve tanımlamasında kullanılabilecek ilave taksonomik karakterlerin mevcudiyetini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent studies on definition of hesperiadae include methods of conventional morphological characteristics reviews and definitions by emphasising the neglected forms and add latest datas. In this study it is aimed to reveal the resemblance and also variation among species by research of head, thorax and abdominal morphologies of hesperiades and study of several skeletal structures which have never been well-studied. In the study Pyrginae and Hesperinae subfamily include Pyrgus melotis (Duponchel, [1834]), Pyrgus serratulae (Rambur, [1839]), Pyrgus cinarae (Rambur, [1839]), Spialia orbifer (Hübner, [1823]), Spialia phlomidis (Herrich- Schäffer, [1845]), Carcharodus alceae (Esper, [1780]), Erynnis marloyi (Boisduval, 1832), Erynnis tages (Linnaeus, 1758), Hesperia comma (Linnaeus, 1758), Thymelicus lineola (Ochsenheimer, 1808), Thymelicus sylvestris (Tutt, 1905) head, thorax, abdominal subsections have been closely researched and Pyrginae and Hesperinae subfamily are compared. Skeletal components are stuided for the first time and results disclose the fact that emergent datas are practicable of definition and classification of hesperiidae studies by suggesting the specific additional taxonomical characteristics.