Gömülü sistem ile bir binada smart grid uygulaması
Smart grid application in a home with embedded system
- Tez No: 628973
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FECİR DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada mikro akıllı şebekelerde kullanılmak üzere düşük maliyetli elektrik enerjisi ölçme ve kaydetme gömülü sistemi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca gerçekleştirilen gömülü sistem üzerinde çalıştırılmak üzere bir denetim algoritması önerilmektedir. Bu çalışmanın amacı, düşük maliyetli faturalar ve daha temiz bir çevre için şebeke enerjisinin kullanımını en aza indirmektir. Çok küçük ölçekli işletme gücüne sahip olan bu sistem, bir evde veya binada enerji taleplerine göre şebeke enerjisinin ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını yönetebilmek için kullanılır. Bu gömülü sistem Arduino geliştirme kartı tarafından kontrol edilmektedir. Bu çalışmada, 65 m2'lik bir evden dört farklı cihazdan veri toplanmıştır. Ardından Matlab Simulink ile bir benzetim aracı tasarlanmıştır. Bu araç aygıtlardan toplanan verileri kullanarak enerjinin en uygun şekilde kullanılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, low cost electrical energy measuring and recording embedded system has been designed to be used in micro smart grids. In addition, a control algorithm is proposed to run on the embedded system. The aim of this study is to minimize the use of grid energy for low-cost invoices and a cleaner environment. This system, which has very small processing power, is used to manage the use of grid energy and renewable energy sources according to energy demands in a house or building. This embedded system is controlled by the Arduino development board. In this study, data was collected from four different devices from a 65 m2 house. Then a simulation tool was designed with Matlab Simulink. This tool recommends the most appropriate use of energy using data collected from devices.