Ratlarda bendiocarb'ın sebep olduğu nefrotoksisite üzerine vitamin C ve E'nin koruyucu rolü
Protective role of vitamin C and E on bendiocarb-induced nephrotoxicity in rats
  1. Tez No: 628976
  2. Yazar: ÇAĞLAR ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Karbamatlı bir pestisit olan bendiocarb yaygın olarak kullanılmakta ve başta memeliler olmak üzere hedef olmayan canlılar üzerinde toksik etki göstermektedir. Bu çalışmada ratlara vitamin C (VC) (100 mg/kg/gün), vitamin E (VE) (100 mg/kg/gün), VC+VE, bendiocarb (0,8 mg/kg/gün; LD50 dozunun 1/50'si), bendiocarb +VC, bendiocarb +VE, bendiocarb +VC+VE gavaj yoluyla 28 gün boyunca verildi. Muameleden 28 gün sonra, kontrol grubu ile bendiocarb muameleli grup karşılaştırldığında, malondialdehit (MDA) seviyesinde artış, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutation peroksidaz (GPx), ve glutation S-transferaz (GST) aktivitelerinde istatiksel olarak anlamlı bir azalma gözlendi. Bendiocarb muameleli grup ile bendiocarb+VC, bendiocarb+VE ve bendiocarb+VC+VE uygulanan gruplar karşılaştırıldığında SOD, CAT, GPx ve GST aktivitelerinde istatiksel olarak anlamlı bir artış gözlendi. Kontrol grup ile bendiocarb muameleli grup karşılaştırıldığında üre, ürik asit ve kreatinin seviyelerinde istatiksel olarak bir artış gözlendi. Bendiocarb muameleli grup ile bendiocarb+VC, bendiocarb+VE ve bendiocarb+VC+VE uygulanan gruplar karşılaştırıldığında üre, ürik asit ve kreatinin seviyelerinde istatiksel olarak anlamlı bir azalma meydana geldi. Işık mikroskobunda yapılan incelemelerde bendiocarb muameleli ratların böbrek dokusunda tübüler dejenerasyon, infiltrasyon, ödem, nekroz ve glomerular atrofi gözlenirken, bendiocarb ile birlikte vitamin uygulanan gruplarda patolojik bulgular azaldı. Elektron mikroskobu ile yapılan incelemelerde bendiocarb muameleli grupların böbrek hücrelerinin mitokondrilerinde şişme ve vakuolleşme gözlenirken, bendiocarb ile birlikte vitamin verilen gruplarda daha az patolojik etki gözlendi. Bilim Kodu : 20317 Anahtar kelimeler : Bendiocarb, nefrotoksisite, oksidatif hasar, histopatoloji, elektron mikroskobu, antioksida
Özet (Çeviri)
Bendiocarb is a carbamate pesticide which is widely used and it caused toxic effects on nontarget organisms, especially mammalians. In this study, vitamin C (VC) (100 mg/kg/day), vitamin E (VE) (100 mg/kg/day), VC + VE, bendiocarb (0.8 mg/kg/day), bendiocarb + VC, bendiocarb + VE, bendiocarb + VC + VE were administered by gavage for 28 days. 28 days after the treatment, when the control group and the bendiocarb treated group were compared, an increase in malondialdehyde (MDA) level and a statistically significant decrease in superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutation peroxidase (GPx) and glutation Stransferase (GST) activities were observed. When the bendiocarb treated group and bendiocarb + VC, bendiocarb + VE and bendiocarb + VC + VE groups were compared, a statistically significant increase in SOD, CAT, GPx and GST activities was observed. When the bendiocarb treated group and bendiocarb + VC, bendiocarb + VE and bendiocarb + VC + VE groups were compared, a statistically significant increase in SOD, CAT, GPx and GST activities was observed. When the control group and the bendiocarb treated group were compared, a statistically significant increase was observed in urea, uric acid and creatinine levels. Bendiocarb-treated group and the bendiocarb + VC, bendiocarb + VE and bendiocarb + VC + VE groups were compared, a statistically significant decrease in urea, uric acid and creatinine levels occurred. In light microscopy examinations, tubular degeneration, cell infiltration, edema, necrosis and glomerular atrophy were observed in the kidney tissue of bendiocarb treated rats, and pathological findings were decreased in the bendiocarb plus vitamins groups. In studies of electron microscopy observed swelling and vacuolization of mitochondria of kidney cells of bendiocarb treated groups, whereas less pathological effects were observed in the bendiocarb plus vitamins gropus. Science Code : 20317 Keywords : Bendiocarb, nephrotoxicity, oxidative damage, histopathology, electron microscopy, antioxidants Page number : 141 Supervisor : Prof. Dr. Yusuf KALENDER