Okul öncesindeki çocukların beslenme alışkanlıklarının büyüme ve gelişmeleri üzerine etkisi
The effect of nutritional habits on growth and development of preschool children
  1. Tez No: 628996
  2. Yazar: RIDVAN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırma Van ilinin Edremit, İpekyolu ve Tuşba ilçelerinde bulunan sekiz anaokuluna devam eden okul öncesi dönemdeki çocukların beslenme alışkanlıklarını ve beslenmenin büyüme-gelişmeleri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve metodolojik bir tasarım olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Van'a bağlı Edremit, Tuşba ve İpekyolu merkez ilçelerinde yer alan anaokullarındaki toplam 202 anasınıfında eğitim gören 4705 çocuk, örneklemini ise 335 çocuk oluşturdu. Veriler; Bilgi Formu, literatür doğrultusunda geliştirilen Beslenme Değerlendirme Anketi (BDA), Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE), Beden Kitle İndeksi Persentili (BKİ), boy ve kilo ölçümleri için dijital tartı ve antropometri aleti ile elde edildi. Elde edilen veriler yüzdelik dağılım, ortalama, Person ki-kare, Bağımsız gruplarda t testi, Kruskal Wallis testi, Bağımsız gruplarda tek yönlü varyans, Çoklu regresyon ile analiz edildi. Araştırma sonucunda çocukların yaş ortalamasının 5,26±,45 yıl, erkek çocukların kız çocuklara göre daha fazla ve çocukların büyük bir oranla tam aşılı olduğu belirlendi. Araştırmada çocukların genel olarak BKİ persentil değerlerinin ve AGTE puan ortalamalarının normal aralıklarda olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the feeding habits of pre-school children attending eight kindergartens in Edremit, İpekyolu and Tusba districts of Van province and the effect of nutrition on growth-development. The research was conducted as a descriptive and methodological design. The population of the study consisted of 4705 children attending a total of 202 kindergartens in Edremit, Tusba and İpekyolu central districts in Van and 335 children in the sample. Data was obtained with İnformation Form, Nutrition Assessment Questionnaire (NAQ), Ankara Development Screening Inventory (AGTE), Body Mass Index Persentiles, digital weighing and anthropometry instrument for measuring height and weight. Data were analyzed by percentage distribution, mean, Person chi-square, t test in independent groups, Kruskal Wallis test, one way variance in independent groups, multiple regression. As a result of the study, it was determined that the mean age of children was 5.26 ± 45 years, boys were more than girls and a great proportion of children were complete vaccinated. In the study, it was found that the BMI percentile values and AGTE mean scores of the children were within normal ranges.