Akut böbrek yetersizliği gelişen hastaların kateter yerleşim yerlerine göre infeksiyon durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of infection status of patients with acute renal failure according to catheter location
- Tez No: 628995
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma akut böbrek yetersizliği gelişen ve hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda, kateter yerleşim yerine göre infeksiyon durumlarını belirlemek amacı ile retrospektif-tanımlayıcı tipte tasarlandı. Araştırmacı tarafından literatüre dayalı olarak hazırlanan veri toplama formu Kasım 2018-Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul Dr. Siyami Ersek Göğüs ve Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde tedavisini tamamlamış 362 hasta dosyası üzerinde uygulandı. Veri toplama formu uygulanmadan önce Sağlık Bakanlığı Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan ve İstanbul Sağlık Müdürlüğü'nden izin alındı. Verilerin analizinde Ki-Kare ve Fisher Kesin Olasılık Testi, Student's t Testi kullanıldı. Yorumlamada anlamlılık sınırı p:0.05 alındı. Biyoistatistiksel analizlerde SPSS (Sürüm:23) paket programı kullanıldı. Araştırmaya 362 olgu dahil edildi. Femoral bölgede %52, juguler bölgede %27,1, subklavyen bölgede %20,3 oranında infeksiyon gözlendi.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a descriptive study in order to determine the infection status according to the catheter location in patients with acute renal failure and receiving hemodialysis treatment. Data collection form,prepared by the researcher based on the literature between November 2018-October 2019 in Istanbul Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital, was applied to 362 patients who completed their treatment in Intensive Care Unit of Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital. Before applying the data collection form, permission was obtained from the University of Health Sciences Istanbul Research and Training Hospital Clinical Research Ethics Committee and Istanbul Health Directorate. Chi-Square and Fisher's Exact Test and Student's t Test were used for data analysis. Significance limit was taken as p: 0.05. SPSS (Version: 23) package program was used for biostatistics. 362 patients were included in the study. Infections were 52% in femoral region, 27.1% in jugular region and 20.3% in subclavian region.