Ortopedi cerrahisi sırasında oluşan beden sıcaklığı değişikliklerinin erken ameliyat sonrası basınç yarası oluşumu üzerine etkisi
The effect of body temperature changes during orthopedic surgery on early postoperative pressure scores
- Tez No: 629000
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER DENİZ ÖZTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Ortopedi ve Travmatoloji, Nursing, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, ortopedi cerrahisi sırasında oluşan beden sıcaklığı değişikliklerinin erken ameliyat sonrası basınç yarası oluşumu üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla deneysel olarak planlandı ve uygulandı. Araştırmanın evrenini, Mart 2018- Mart 2019 tarihleri arasında, T.C Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir üniversite eğitim ve araştırma hastanesi ortopedi servisinde yatarak tedavi alan ve total diz artroplastisi geçiren hastalar oluşturdu.. Veri toplama sürecinde, araştırma kriterlerine uyan 122 (61 deney - 61 kontrol) hasta ile yüz yüze görüşüldü. Verilerin toplanmasında;“Kişisel Bilgi Formu”,“Beden ve Ortam Sıcaklığı Kayıt Formu”,“Braden Risk Değerlendirme Ölçeği”kullanıldı. Araştırmada istatistiksel analizler için SPSS (Version 22.0) paket programı kullanıldı. Deney grubundaki hastalara ameliyat başlayana kadar yünlü battaniye ile beden sıcaklığı normotermik koşullarda sabitlendi. Kontrol grubundaki hastalar standart bakım aldı. Deney grubundaki hastalarda anestezi öncesi ve anestezi verildikten sonra 1. Saat zaman diliminde normotermik; kontrol grubunda ise hasta odalarından başlayan ve anestezi verildikten sonra 3.
Özet (Çeviri)
This experimental study was planned and carried out to investigate the effects of changes in body temperature during surgical operations on early postoperative pressure sore development. The population of the study consisted of patients undergoing total knee arthroplasty between March 2018 and March 2019 in an orthopedic ward of a university training and research hospital affiliated with TR Ministry of Health. During the data collection process, 122 patients (61 experiments - 61 controls) meeting the research criteria had face-to-face interviews.“Descriptive Characteristics Information Form”,“ Body and Ambient Temperature Record Form”and“Braden Risk Assessment Scale”were used in the data collection. SPSS (Version 22.0) was used for statistical analysis. In the experimental group, the body temperature was fixed under normothermic conditions with woolen blanket until the operation started. Patients in the control group received standard care. The patients in the experimental group were found to be normothermic in the 1. timeframe before and after anesthesia, and patients in the control group were found hypothermic starting in the patient's room and into 3.