Ortopedik delme işlemleri esnasında; matkap, matkap uç çapı, matkap uç dizaynı ve delinen materyalin sıcaklık değişimi üzerine etkisinin incelenmesi
During orthopedic drilling procedures; investigation of the effects of drill, drill bit diameter, drill bit design and drilled material on temperature change
  1. Tez No: 674435
  2. Yazar: FARUK GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZHAN PAZARCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Ortopedik cerrahi tedavide matkap ve matkap uçları sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanılan matkap ve matkap uçlarının termal hasar oluşturması ise en büyük dezavantajdır. Oluşan termal hasarı azaltmak amacıyla yapılmış birçok çalışma vardır. Çalışmamızda farklı dönme hızlarında dört farklı matkap ile dört farklı matkap ucunun (dört farklı matkap uç dizaynı ve dört farklı boyut) dört farklı materyal üzerinde oluşturacağı sıcaklığın incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamız dört adet deneyden oluşmaktadır. Deney 1'de matkap dönme hızının sıcaklık etkisi, Deney 2'de matkap uç çapı değişiminin sıcaklık etkisi, Deney 3'te matkap uç dizaynı değişiminin sıcaklık etkisi, Deney 4'te delinen materyalin değişiminin sıcaklık etkisi incelendi. Her bir deneyde materyal üzerine 10'ar adet delik açıldı. Delme işlemi sırasında oluşan sıcaklık 50 cm uzaklıkta 30 derece açıyla yerleştirilen termal kamera ile kaydedildi. Deney sonrası farklı matkap uçlarında oluşan sıcaklık korelasyonu istatiksel olarak araştırıldı. Bulgular: Kullanılan matkabın, matkap uç çap değişiminin, matkap uç dizaynının ve delinen materyalin özelliğinin sıcaklığa etkisi olduğu bu deneysel çalışmamızda gösterildi Farklı dönme hızına sahip matkapların delme işlemi sırasında oluşan sıcaklıklar değerlendirildiğinde anlamlı farklılık izlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Drills and drill bits are frequently used in orthopedic surgical treatment. The biggest disadvantage is that the drills and drill bits used cause thermal damage. There are many studies that have been done to reduce the thermal damage that occurs. In our study, it is aimed to examine the temperature that four different drills with different rotation speeds and four different drill bits (four different drill bit designs and four different sizes) will create on four different materials. Materials and Methods: Our study consists of four experiments. Experiment 1: Temperature effect of drill rotation speed, Experiment 2 Temperature effect of drill diameter change, Experiment 3 Temperature effect of drill diameter change Experiment 4 Temperature effect of change of drilled material was investigated. In each experiment, 10 holes were drilled on the material. The temperature that occurred during the drilling process was recorded with a thermal camera placed at a distance of 50 cm at an angle of 30 degrees. After the experiment, the temperature correlation formed in different drill bits was statistically investigated. Results: In this experimental study, it was shown that the drill used, the drill bit diameter change, the drill bit design and the properties of the drilled material have an effect on the temperature.