Rize ilinde yaşayan 4-11 yaş arası çocuklarda enkoprezis sıklığının araştırılması ve etiyolojide rol alan etkenlerin araştırılması
The rate of encopresis in children aged 4-11 years living in Rize provice research and investigation of the role factors in ethiology
  1. Tez No: 629027
  2. Yazar: ARZU SALİHA MUTİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA CALAPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çalışmada Rize ilinde yaşayan 4-11 yaş arası çocuklarda enkoprezis sıklığının araştırılması ve gelişmesinde rol alan etkenlerin(kreşe başlama yaşı, en sık görüldüğü cinsiyet, en sık görüldüğü yaş) sıklıklarının araştırılması, anne-babaların kişilik özelliklerinin, taşıdıkları psikiyatrik belirtilerin ve aile işlevlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal Ve Metot: Çalışma Rize ilinde yaşayan 4-11 yaş arası çocuklar üzerinde yapılmıştır. Rize ilinde yaşayan toplam çocuk sayısı 78651. Tüm il nüfusu 345214 tür. 0-4 yaş çocuk nüfusu 20395, 4-6 yaş 13250, 7-11 yaş 24932, 11- 17 yaş 20074'tür. Bu okul sınıf ve öğrenci sayıları Rize il milli eğitim müdürlüğünden ve il nüfus müdürlüğü internet sitesinden temin edilmiştir. 4-11 yaş arası toplam çocuk nüfusu yaklaşık 38185 olurken çalışmaya dahil edilmesi planlanan çocukların özellikleri il mili eğitim müdürlüğü merkez kurumlarında eğitim alan öğrencilerdi. Merkez ilçesindeki 4-11 yaş nüfus 10890. Bu özellikte olan ve çalışmaya katılacak çocuk sayısı 400 olarak belirlendi. Merkez okul müdürlerinin tümüne (83 kreş, ana okulu, ilköğretim okulu ,548 sınıf) il milli eğitim müdürlüğü tarafından aşağıdaki link gönderilmiştir. Bu okullarda çalışmaya katılacak sınıfların sayıları 4-6 yaş sınıf sayısı 188 adet, 7-11 yaş sınıf sayısı 360 adettir, toplam 4-6 yaş arası öğrenci sayısı 2952, 7-11 yaş öğrenci sayısı 7938 dir. Çalışmaya katılan ana sınıfı 34 adet ,kreş 5 adet , 1-3.sınıf 34 adet, 4-7 .sınıf 26 adet olmuştur. Düzenlenen anket soruları Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğünden ve İl Valiliğinden olur onay yazıları alınarak tüm okulların müdürlerine ve kura ile seçilen sınıfın öğretmenlerine COVİD-19 Pandemisi nedeniyle internet üzerinden e-mail adreslerine,whats-app yoluyla ve SMS ile link (https://forms.gle/Tr7tfE3h3MQzyRE68) şeklinde paylaşıldı. ve çocukların ebeveynleriyle beraber doldurmaları istenmiştir. Çalışmada nörolojik ve kronik herhangi bir hastalığı bulunanlar, yaygın gelişimsel bozukluğu ve psikotik bozukluğu bulunanlar, mental retardasyonANOVA, organik nedenlere bağlı enkoprezis (spinal kord hasarı, spina bifida vs), ailesinin yanında yaşamama ve tek ebeveynli ya da boşanmış aile çocuğu olma durumları olan çocuklar çalışmaya dahil edilmemişlerdir. 600 kişi geri dönüş yaptı. 562 çocuk ve ebeveyn çalışmaya dahil edildi. Çalışmadan elde edilen veriler Çalışmada toplanan verilerin analizi, istatistiksel yazılım paketi SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences – IBM®) kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In the study, we aimed to investigate the frequency In this study, it was aimed to investigate the frequency of the incidence of encopresis in children aged 4-11 years in Rize province (frequency of onset of nursery school, the most common gender, the most common age), and to evaluate the family characteristics of parents, psychiatric symptoms and family functions. Material and Method: The study was conducted on children 4-11 years old living in Rize province. While the total number of children living in Rize province was 78651. The entire province population is 345214 . 0-4 years old child population is 20395, 4-6 years old 13250, 7-11 years old 24932, 11- 17 years old 20074. The total number of children was about 38185. This school class and student numbers were obtained from the Rize provincial directorate of national education and the provincial population directorate website. while the number of children planned to be included in the study was 400 children. This school class and student numbers were obtained from the Rize provincial national education directorate. The following link has been sent by the provincial directorate of national education to all central school principals (83 kindergartens, kindergarten, primary school, primary school available, 548 class). The same link has been shared to the teachers of all the classes that will participate in the study in these schools (4-6 age class number 188, 7-11 age class number 360). The total number of students between the ages of 4-6 was 2952, and the number of students between 7-11 was 7938. 600 people made a comeback. Therefore, 562 children and their parents were included in the study. Questionnaire questions were organized to determine the frequency and development of the children involved in the study and the factors that played a role in the development of the children. These forms were sent to the teachers and schools of the schools selected by drawing lots via e-mail due to Pandemic (https : //forms.gle/Tr7tfE3h3MQzyRE68) and children were asked to fill in with their parents.This study included those with any neurological and chronic disease, widespread developmental disorder and psychotic disorder, 4organic causes Encopresis (spinal cord injury, spina bifida etc), children who are not living with their family and having a single parent or divorced family child are not included in the study Data obtained from the study Analysis of the data collected in the study, using statistical software package SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences - IBM®) was made.