Parkinson hastalığı'nda sanal gerçeklik uygulamasının motor ve kognitif semptomlar üzerine etkilerinin klinik ve rest-fmrı ile değerlendirilmesi.
Using clinical tests and rest-fmri to evaluate the effects of virtual reality practice on motor and cognitive symptoms in parkinson's disease
- Tez No: 629028
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Parkinson Hastalığı (PH) en yaygın nörodejeneratif hastalıklardan biridir. Substantia nigra pars compacta' daki dopaminerjik nöronların fonksiyonel ve yapısal kaybı esas olarak bazal gangliyon devrelerinde uyarma ve inhibisyon dengesini değiştirir ve temel PH semptomlarına yol açmaktadır. Sanal Gerçeklik (SG) gibi son bilgisayar teknolojileri, görsel ve işitsel geribildirimler kullanarak motor ve kognitif alanlardaki problemlerin hedef alınabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmadaki amacımız, SG'nin PH'deki motor ve kognitif semptomlar ve dinlenim durum ağları (RSN) üzerindeki etkilerini araştırmaktır. 24 PH'li birey çalışmaya dahil edildi. Bireyler SG Grubu (n=11) ve Egzersiz Grubu (n=13) olarak iki gruba ayrıldı. Tüm bireylere farmakolojik tedavilerine ilaveten, 4 hafta boyunca haftada 3 gün, toplam 12 seans SG ve egzersiz tedavisi uygulandı. Bireyler, motor ve kognitif fonksiyon, duygu durumu, yaşam kalitesi ve RSN açısından tedaviden bir hafta önce ve iki hafta sonra değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Parkinson's Disease (PD) is one of the most common neurodegenerative diseases. The functional and structural loss of dopaminergic neurons in Substantia nigra pars compacta mainly changes the balance of excitation and inhibition in the basal ganglia circuits and leads to basic PD symptoms. Latest computer technologies such as Virtual Reality (VR) suggest that problems in the motor and cognition can be addressed by using visual and audio feedback. Our aim in this study is to investigate the effects of VR on motor and cognitive symptoms and resting state networks (RSN) in PD. 24 PD individuals were included in the study. Individuals were divided into two groups as VR Group (n = 11) and Exercise Group (n = 13). In addition to their pharmacological treatments, all individuals received 3 sessions of VR and exercise training 3 days a week for 4 weeks. Individuals were evaluated one week before and two weeks after treatment in terms of motor and cognitive function, mood, quality of life and RSN.