Bingöl şartlarında farklı ekim sıklıklarında bazı ekmeklik buğday (Triticum aestivum. L) çeşitlerinin verim ve verim komponentlerinin belirlenmesi
Determination of yield and yield components of some bread wheat (Triticum aestivum var. aestivum L.) cultivars at different sowing rates under bingol conditions
  1. Tez No: 629037
  2. Yazar: MEHMET ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, farklı ekim sıklıklarının (300. 400. 500. 600 ve 700 tohum/m2) iki ekmeklik buğday çeşidinde (Pehlivan ve Bezostaja-I) verim ve verim komponentleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla Bingöl ekolojik koşullarında 2018-2019 kışlık yetiştirme döneminde yürütülmüştür. Çalışma, Bingöl Üniversitesi Tarımsal Araştırma Çiftliğinde tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak uygulanmıştır. Çalışmada metrekarede başak sayısı, bitki boyu, başak boyu, başakçık sayısı, başakta tane ağırlığı, başakta tane sayısı, 1000 tane ağırlığı, biyolojik verim, tane verimi ile hasat indeksine ait özellikler incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, farklı ekim sıklıklarında metrekaredeki farklı ekim sıklıklarının incelenen özellikler üzerine etkisi; metrekarede başak sayısı, başakçık sayısı, biyolojik verim ve başak ağırlığı arasındaki farklılıklar önemli, incelenen diğer özelliklerde ise önemsiz bulunmuştur. En yüksek tane verimi (180,7 kg/da) 600 tohum/m2 ekim sıklığından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the effects of different sowing rates (300, 400. 500. 600 and 700 seeds m-2) on grain yield and yield components of two bread wheat cultivars (Pehlivan and Bezostaja-I) under Bingöl ecological conditions in 2018-2019 winter growing season. The study was conducted at Agricultural Research Farm of Bingöl University in a randomized complete block design with three replications. In the study spike number per square meter, plant height, spike length, spikelets number per spike, kernel number per spike, kernel weight per spike, 1000 kernel weight, biological yield, grain yield and harvest index were investigated. As to the result, the differences between the sowing rates were found significant spike number per square meter, in spike number per square meter, spikelet number per spike, kernel weight per spike and biological yield but non significant in other traits investigated in the study. The highest yield (180.7 kg da-1) was obtained from 600 seeds m-2.