Macar fiğinde (Vicia pannonica Crantz.) farklı ekim normlarının verim ve kalite üzerine etkisi ve arı merası olarak değerlendirilmesi
The effect of different seeding norms on the yield and quality of hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz.) and evaluation as a bee rangeland
  1. Tez No: 845734
  2. Yazar: ÇİÇEK TUTUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAĞAN KÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma, Bingöl ili ekolojik koşullarında Macar fiğinde farklı ekim normlarının verim ve kalite üzerine etkisi incelemek ve Macar fiğinde farklı ekim normlarının arıcılıkta önemli bir etkisinin olup olmayacağının tespiti amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, 2021-2022 yetiştirme sezonunda Bingöl Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezine ait uygulama arazisinde tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuş ve 7 farklı ekim normu (50, 100, 150, 200, 250, 300, 350 adet/m2) çalışma konusu olmuştur. Araştırmada, Macar fiğinde farklı ekim normlarının en yüksek yeşil ot verimi 2455 kg/da ile 350 adet/m2 tohumluk kullanılan parsellerden, en yüksek kuru ot verimi 382,6 kg/da ile 350 adet/m2 tohumluk kullanılan parsellerden elde edilmiştir. 300 adet/m2 tohumluk kullanılan parselin de istatistiksel olarak en yüksek değeri veren grup içerisinde olduğu görülmüştür. Macar fiğinin farklı ekim normlarında incelenen kalite unsurlarının istatistiki anlamda bir farklılık göstermediği sonucuna varılmıştır. En fazla bal arılarının çiçekte kalma süreleri 350 adet/m2 tohumluk ekilen parseller olup, metrekare başına en çok çiçek sayısı ise 200 adet/m2 tohumluk ekilen parsellerden elde edilmiştir. Sonuç olarak; Bingöl ili şartlarında Macar fiğinde metrekare başına 350 adet tohumluk miktarının kullanılmasının ot üretimi açısından avantajlı olduğu, metrekare başına 150-200 adet tohumluk kullanılmasının ise hem kalite hem de arı merası olarak değerlendirilmesi açısından daha avantajlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the effect of different seeding norms on yield and quality in Hungarian vetch in the ecological conditions of Bingöl province and to determine whether different seeding norms in Hungarian vetch will have a significant impact on beekeeping. The research was established in the 2021-2022 growing season on the application land belonging to Bingöl University Agricultural Application and Research Center. The experiment was set up with 3 replications according to the randomized block design and 7 different seeding norms (50. 100. 150. 200. 250. 300. 350 pieces/m2) were studied. In the research, the highest green herbage yield of different seeding norms in Hungarian vetch was obtained with 2455 kg/da from the plots with 350 pieces/m2 seeds, and the highest dry herbage yield with 382.6 kg/da was obtained from the plots with 350 pieces/m2 seeds. It was observed that the parcel with 300 seeds/m2 was statistically in the group that gave the highest value. It was concluded that the quality characteristics of Hungarian vetch examined in different seeding norms did not show any statistical difference. The longest duration of honey bees staying in flower was obtained from the plots planted with 350 pieces/m2 seeds, and the highest number of flowers per square meter was obtained from the plots planted with 200 pieces/m2 seeds. As a result, it was concluded that the use of 350 seeds per square meter is advantageous in terms of grass production in Hungarian vetch under Bingöl province conditions, while the use of 150-200 seeds per square meter is more advantageous in terms of both quality and its use as bee pasture.