Genel ya da spinal anestezi yöntemleri uygulanan sezaryen ameliyatlarında bebek APGAR skoru ve anne hemodinamisi
Infant APGAR score and mother hemodynamia ın cesarian operations with general or spinal anesthesia technique
- Tez No: 629048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEMİL İSBİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Anesthesiology and Reanimation, Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Sezaryen (C/S) ile doğum, batın ve uterus duvarına yapılan insizyonla fetusun, plasenta ve eklerinin doğumu olarak tanımlanır. Günümüzde sezaryen operasyonlarında anestezik yaklaşım olarak hem genel anestezi, hem de rejyonel anestezi (spinal, epidural ve kombine spinal-epidural) teknikleri uygulanabilmektedir. Biz bu çalışmamızda; elektif sezaryen olgularında, rutin olarak uygulanan genel anestezi ya da spinal anestezi tekniklerinin yeni doğanın iyilik halini yansıtan APGAR skoruna ve anne hemodinamisi üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu araştırma; tek merkezli, prospektif ve gözlemsel bir çalışmadır. Araştırmanın yapıldığı merkez, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesidir. Araştırma için, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi, Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 04.09.2019 tarih ve 2019-09/06 nolu karar alındıktan sonra çalışmaya başlanılmıştır. Bu çalışma elektif şartlarda sezaryen ameliyatı planlanan; ASA II-III, 18-40 yaş aralığında olan gönüllü 60 hastada gerçekleştirildi. Hastalar elektif olarak preoperatif anestezi polikliniğinde değerlendirildi. Anestezi ve araştırma için Helsinki Bildirgesi'ne uygun yazılı ve sözlü onamları alındı. Hastalar uygulanan anestezi yöntemine göre genel anestezi uygulananlar (Grup G, n=30) ve spinal anestezi uygulananlar (Grup S, n=30) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hastaların demografik verileri ile introperatif ölçülen vital bulguları kaydedildi. Bunlarla birlikte tekniğin uygulanma süresi, insizyon başlayana kadar geçen süre, bebeğin çıkmasına kadar geçen süre ve toplam doğum süreleri ölçüldü. Yenidoğan bebeklerin ise 1. ve 5. dakikada ölçülen APGAR değerleri kaydedildi. Bulgular: Her iki grup arasında demografik veriler açısından anlamlı bir fark yoktu. Grup G de; kalp atım hızı (KAH) indüksiyonda yüksekti, sistolik arteryel basınç (SAB) indüksiyon ve 5. dakikada yüksekti, diyasyolik arteryel basınç (DAB) ile ortalama arteryel basınç (OAB) indüksiyon, 5. dakika ve 10. dakikada yüksekti, SpO2 indüksiyon, 5. dakika, 10. dakika, 15. dakika ve 30. dakikalarda yüksekti. Grup S de; tekniğin uygulanma süresi, insizyon başlayana kadar geçen süre ve toplam doğum süreleri uzun bulundu. Ölçülen 1. dakika APGAR değerlerinde gruplar arası istatisksel olarak anlamlı farklılık yokken 5.dakika APGAR skoru Grup S de anlmalı olarak yüksek bulundu. Sonuç: Elektif sezaryen olgularında her iki anestezi tekniğinin maternal ve fetal sonuçlar açısından avantajları ve dezavantajları olduğu saptandı. Spinal anestezi ve genel anestezi, anneler ve bebekleri için güvenilir ve uygulanabilir seçeneklerdir. En uygun yöntemin seçilmesinde anne, cerrah ve anestezistin birlikte karar vermesini öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Birth by cesarean (C / S) is defined as the birth of the fetus, placenta and its appendages through the incision made in the abdominal and uterus walls. Today, both general anesthesia and regional anesthesia (spinal, epidural and combined spinal-epidural) techniques can be used as an anesthetic approach in cesarean operations. In this study, we aimed to investigate the effects of general anesthesia or spinal anesthesia techniques on APGAR score and maternal hemodynamics in elective cesarean cases. Material and Method: This research; is a single-center, prospective and observational study. The center of the research is the hospital of Cumhuriyet University Medical Faculty. For the research, the study started after the decision of Cumhuriyet University Faculty of Medicine, Clinical Research Ethics Committee dated 04.09.2019 and 2019-09/06 numbered. This study was carried out in 60 volunteer patients with ASA II-III, aged 18-40 years, who undergoing caeserean surgery under elective conditions. The patients were electively evaluated at the preoperative anesthesia outpatient clinic. Written and verbal informed consents were obtained in accordance with the Helsinki Declaration for anesthesia and research. According to the anesthesia method, the patients were divided into two groups as general Anesthesia (Group G, n = 30) and spinal anesthesia (Group S, n = 30). Demographic data of all patients and vital signs measured intraoperatively were recorded. Along with this, the application time of the technique, the time until the incision started, the time until the baby's born and the total delivery times were measured. APGAR values of newborn babies measured at 1 and 5 minutes were recorded. Results: A total of 60 patients were included in the study. There was no significant difference between the two groups in terms of demographic data. In Group G; heart rate (HR) was high in induction, systolic arterial pressure (SAB) was higher in induction and 5th minute, diasolic arterial pressure (DAB) and mean arterial pressure (OAB) was higher in induction, 5th minute and 10th minute, SpO2 was higher in induction, 5 minutes, 10 minutes, 15 minutes and 30 minutes. In Group S; The application time of the technique, the time until the incision started, and the total delivery times were long. While there was no statistically significant difference between APGAR values in the 1st minute measured, the 5th minute APGAR score was significantly higher in Group S. Conclusion: It was determined that both anesthesia techniques have advantages and disadvantages in terms of maternal and fetal outcomes in elective cesarean section cases. Spinal anesthesia and general anesthesia are safe and feasible options for mothers and their babies. We suggest that the mother, surgeon and anesthesiologist decide together in choosing the most appropriate method.