Prone pozisyonunda genel, spinal ve epidural anestezi uygulamalarında doku oksijenasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of tissue oxygenation in general, spinal and epidural anesthesia applications in prone position
  1. Tez No: 802872
  2. Yazar: MERVE NUR SALİH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA KAZANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Prone pozisyonda gerçekleştirilen Lomber Disk Herni (LDH) cerrahisinde uygulanan Genel, Spinal ve Epidural Anestezi uygulamalarının doku oksijenasyonuna etkisini doku oksijen satürasyonu (StO2) ile değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun 14.07.2021 tarih ve 2021/129 karar numarasıyla onay alındıktan sonra Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği tarafından LDH sebebiyle elektif olarak opere edilen 18-65 yaş arası, ASA 1-3 olan gönüllü hastalar çalışmaya alındı. Hastalar Research Randomizer programıyla Grup Genel Anestezi (GA) , Spinal Anestezi (SA) ve Epidural Anestezi (EA) olarak ayrıldı. 90 hastanın demografik verileri, ortalama arter basıncı, kalp atım hızı, periferik arter oksijen satürasyonu ve supin pozisyonda 0., 10., prone pozisyonda 15., 30., 45., 60. dakika StO2 ve doku hemoglobin indeksi verileri kaydedildi. Bulgular: 90 hastanın verileri değerlendirildi. Yaş, kilo, boy, ASA, kanama miktarı, cerrahi ve anestezi süreleri benzerdi. GA' nin StO2 prone 15., 30., 45., 60. dk' da diğer gruplara göre; EA'nın 45.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate the effect of General, Spinal and Epidural Anesthesia applications on tissue oxygenation by tissue oxygen saturation (StO2) in Lumbar Disc Herniation (LDH) surgery performed in the prone position. Materials and Methods: Volunteer patients between the ages of 18-65, ASA 1-3, who were operated electively by the Neurosurgery Clinic for LDH after the approval of the Recep Tayyip Erdoğan University Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee with the date 14.07.2021 and the decision number 2021/129. was included in the study. Patients were divided into Group General Anesthesia (GA) , Spinal Anesthesia (SA) and Epidural Anesthesia (EA) with the Research Randomizer program. Demographic data, mean arterial pressure, heart rate, peripheral arterial oxygen saturation data, 0th, 10th minute StO2 and tissue hemoglobin index in supine position, 15th, 30th, 45th, 60th minute StO2 and tissue hemoglobin index in prone position data of 90 patients was saved. Results: The data of 90 patients were evaluated. Age, weight, height, ASA, amount of bleeding, duration of surgery and anesthesia were similar. GA's StO2 prone at 15., 30., 45., 60.