Transüretral rezeksiyon cerrahisi geçiren yaşlı hastalarda uygulanmış olan spinal anestezi ve genel anestezinin postoperatif deliryum ve erken kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of spinal anesthesia and general anesthesia on postoperative delirium and early cognitive functions in elderly patients undergoing transurethral resection surgery
- Tez No: 842874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÇOPUROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı transüretral rezeksiyon operasyonu geçiren 50 yaş üstü hastalarda anestezi yöntemi olarak uygulanan spinal anestezi ve genel anestezinin postoperatif deliryum gelişimi üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Trakya Üniversitesi Sağlık Uygulama Merkezi Hastanesi'nde Üroloji bölümünde 18 ay süre ile yatan transüretral rezeksiyon operasyonu geçiren 50 yaş üstü 112 hasta çalışmaya alındı. Hastaların demografik verileri, kronik hastalıkları, kullandıkları ilaçlar, başvuru şekilleri (acil/poliklinik), preoperatif hastane yatış süreleri, uygulanan anestezi yöntemleri (genel/rejyonel), kan transfüzyon ihtiyacı, vazopresör ya da inotrop ihtiyacı olup olmadığı, hipoksi gelişip gelişmediği, preop ve perop sodyum değerleri ameliyat bitiminde dosyalardan ve anestezi takip formlarından kaydedildi. Psikiyatri konsültasyon istemi varlığı, refakatçi varlığı, postoperatif kaçıncı günde mobilize edildiği, postoperatif Vizüel Analog Skala değerleri ve total hastane yatış süresi kaydedildi. Çalışmada Deliryum Derecelendirme Ölçeği ve Kısa Konfüzyon Değerlendirme Metodu kullanıldı. Uygulanan genel veya rejyonel anestezi yöntemleri ile postoperatif deliryum gelişimi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Hastaların hastaneye yatıştan kaç gün sonra opere olduğu, peroperatif dönemde vazopressör/inotrop kullanımı, hipoksi durumu ve sodyum değerleri genel anestezi veya rejyonel anestezi uygulanan hastalar arasında farklılaşmadı. Rejyonel anestezi uygulanan hastalardaki cerrahi süre, genel anestezi uygulanan hastalardaki cerrahi süreye kıyasla daha uzun bulundu. Genel anestezi uygulanan hastalardaki mobilize olma süresi, rejyonel anestezi uygulanan hastalardaki mobilize olma süresine kıyasla daha uzun bulundu. Genel anestezi uygulanan hastalardaki postoperatif Vizüel Analog Skala değerleri, rejyonel anestezi uygulanan hastalardakine kıyasla daha yüksek bulundu. Kan transfüzyonu uygulanma durumu, deliryum görülme durumu ve taburcu olma süresi açısından genel anestezi veya rejyonel anestezi uygulanan hastalar arasında anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of spinal anesthesia and general anesthesia applied as anesthesia methods on the development of postoperative delirium in patients over the age of 50 who underwent transurethral resection surgery. 112 patients over the age of 50 who underwent transurethral resection surgery and were hospitalized in the Urology department of Trakya University Health Application Center Hospital for 18 months were included in the study. Demographic data of the patients, chronic diseases, medications used, type of admission (emergency/outpatient clinic), preoperative hospital stay, anesthesia methods applied (general/regional), need for blood transfusion, whether there is a need for vasopressors or inotropes, whether hypoxia develops, preoperative and perioperative sodium values were recorded from the files and anesthesia follow-up forms at the end of the surgery. The presence of a psychiatric consultation request, the presence of a companion, the postoperative day on which the patient was mobilized, postoperative Visual Analog Scale values, and total hospital stay were recorded. Delirium Rating Scale and Brief Confusion Assessment Method were used in the study. No statistically significant difference was detected between the applied general or regional anesthesia methods and the development of postoperative delirium. The number of days after hospitalization, the use of vasopressor/inotrope in the peroperative period, hypoxia status and sodium values did not differ between patients who underwent general anesthesia or regional anesthesia. The surgical time in patients who underwent regional anesthesia was found to be longer compared to the surgical time in patients who underwent general anesthesia. The mobilization time in patients who underwent general anesthesia was found to be longer compared to the mobilization time in patients who underwent regional anesthesia. Postoperative Visual Analogue Scale values in patients who underwent general anesthesia were found to be higher than those in patients who underwent regional anesthesia. No significant difference was found between patients who received general anesthesia or regional anesthesia in terms of blood transfusion, delirium, and discharge time.