Biyogaz santrali analizi ve elektrik üretimi
Biogas power plant analysis and electricity generation
- Tez No: 629053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA NİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ülkelerin endüstriyel, sosyal ve ekonomik yapılarının gelişmesinde enerji faktörü önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple birçok ülke alternatif enerji kaynaklarıyla ilgilenmekte, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla enerji elde etmeye çalışmakta ve mevcut santrallerin daha verimli kullanılması için devamlı kayıp analizi yapmaktadır. Elektrik enerjisi üretim yollarından birisi de biyokütle enerjisi ile biyogaz üretimidir. Oksijensiz ortam içinde organik atıkların fermantasyonu sonucunda ortaya çıkan; renksiz, kokusuz, havadan hafif, parlak mavi şeklinde yanan içeriğinde metan olan bir gaz karışımıdır. Bu çalışmada bir biyogaz santralinin kısımları incelenmiştir. Manisa ili ve ilçelerinde bulunan hayvansal atık potansiyeli hesaplanmıştır. Manisa ili ve ilçelerinde biyogaz potansiyeli incelenerek, Mathematica programı sayesinde gerekli hesaplamalar yapılmıştır. Sistemin analizleri sonucunda matematiksel model elde edilmiştir. Bu matematiksel modele bağlı olarak en uygun ilçeye kurulabileceği çevredeki potansiyeller dikkate alınarak hesaplanmıştır. Hesaplamalar ve optimizasyonlar sayesinde Manisa'da Gölmarmara, Salihli ve Ahmetli üçgeni çevresinde biyogaz tesisinin kurulmasının daha uygun olacağı sonucuna ulaşılmıştır. Bu kurulum gerçekleştiğinde yılda 61 GWh elektrik enerjisi üretiminin olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy factor plays an important role in the deveploment of industrual, social and ecenomic structures of countries. For this reason, many countries in deals with alternative energy sources, tries to obtain energy from renewable energy sources and conducts continuous loss analysis for more efficient use of existing power plants. One of this ways of producing electiricity is biomass energy and biogas production. The material that comes out as a result of the fermentation of organic wastes in an oxygen-free environment is a mixture of colorless, odorless, lighter than air, with methane in its burning content in the form of bright blue.Parts of a biogas plant were examined in this study.It has been studied that was calculated animal potential in Manisa province and districts. The biogas potential in Manisa province and districts was examined and the necessary calculations were mades thanks to Mathematica program. As result of the analysis of the system, a mathematical model was obtained. Depending on this mathematical model, the most suitable district in which it can established has been calculated by considering the potential in the environment. Thanks to calculations and optimizations, it was concluded tahat it would be more appropriate to establish a biogas plant fort he Gölmarmara, Salihli and Ahmetli triangle in Manisa. When this installation took place it was determined that there could be 61 GWh of electrical power generation per year.