Türkiye'deki biyogaz tesislerine genel bir bakış ve sürdürülebilir atık yönetimi
Overview of biogas plants in Turkey and sustainable waste management
- Tez No: 880599
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET GÖKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
TURKİYE'DEKİ BİYOGAZ TESİSLERİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİR ATIK YÖNETİMİ Dünya genelinde nüfusun ve ülkelerin ekonomik gelişmişlik seviyelerinin artması ile birlikte, enerji ihtiyacının da aynı oranda artması söz konusudur. Enerji talebi hızla artmasına karşın fosil yakıtların sınırlı arz edilmesi nedeniyle gündeme gelen enerji açığı ise, yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte fosil yakıtların yoğun olarak kullanılması nedeniyle ortaya çıkan sera gazı emisyonları, çevre kirliliğine neden olmaktadır. Buna yönelik olarak da alternatif enerjilere duyulan ihtiyaç doğrultusunda gelişmiş ya da gelişmekte olan birçok ülkede, yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Biyogaz da, alternatif enerji kaynakları içerisinde ve biyokütle enerji kaynakları kapsamında değerlendirilmektedir. Biyogaz; çevre kirliliğine ve sağlık sorunlarına neden olan organik atıkların prosesten geçirilerek zararsız bir hale getirilmesi ve enerji kaynağına dönüştürülmesiyle üretilmektedir. Biyogaz, yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde önemli bir yere sahiptir. Biogaz birçok farklı yan ürünün üretilebildiği bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Elektrik enerjisi, doğal gaz ,gübre gibi çok önemli enerji çeşitleri üretimini sağlayabilmektedir. Biyogaz tesislerinin kurulumunda büyük bütçelerin gerekmiyor olması biyogaz tesislerinin kurulumunu kolaylaştırmaktadır. Teknik anlamda eğitimli çalışanların olması verimin hızlı bir şekilde arttırılmasına olanak sağlamaktadır. Tesislere biyokütlenin ulaşımının maliyeti dışında biyokütlenin temini için bir bütçe ayrılmamaktadır. Tesislerde biyokütlenin işlenmesi sonucunda biyogaz enerji-elektrik, gübre, ısınmak amaçlı, motorlarda ve birçok alanda kullanılabilmektedir. Diğer yenilenebilir enerji kaynakları sadece elektrik üretiminde kullanılabiliyor iken biyogaz bu alanlarda da kullanılmaktadır . Dolayısı ile yenilenebilir enerjiler içerisinde en çeşitli ürün elde edilebilen ve diğer yenilenebilir enerjiler göre daha ucuz maliyetli tesisler kurulabildiği için insanlar için çok daha faydalı bir seçenek olmaktadır. Kurulduğu ekonomik olarak etkilerinin, reaktör maliyetlerinin incelendiği ekonomik olarak ne kattığı konularının tartışıldığı bir çalışma hedeflenmektedir. Bu bağlamda şimdiye kadar yapılan çalışmalarda Biyogaz üretimi tüm bu yönleri ile değerlendirilmemiş sadece bir yönü ile değerlendirilmiştir. Ekonomik özelliklerinin sürdürülebilir enerjiler içerisindeki ayrıcalıkları, tesislerin olduğu bölgelere ekonomik olarak katkıları, yarar ve zararları çalışmada incelenecektir. Derinlemesine mülakat ,karşılıklı soru cevap şeklinde uygulama kısmı gerçekleştirilecektir. Bununla birlikte tesislerin kurulu olduğu bölgelerdeki ekonomik yapıya katkıları, üretime ve istihdama etkileri gibi bir çok konu TUİK verileri kullanılarak analizi yapılarak çeşitli öneriler ve ilkeler sunulacaktır. Araştırmada da bu kapsamda; Türkiye'deki biyogaz tesislerinin ele alınması ve sürdürülebilir atık yönetimi kapsamında değerlendirilmesi doğrultusunda yatırım süreçleri, ekonomik ve çevresel yönleri ve biyogaz potansiyelleri incelenecektir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de faaliyette olan en büyük 10 biyogaz enerji santrali oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde yer alan biyogaz tesisleri ile araştırmacı tarafından hazırlanan Görüşme Formu'na endeksli olarak görüşülmesi doğrultusunda, konu ile ilgili belirlemelerde ve değerlendirmelerde bulunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Biogas facilities in Turkey are developed in terms of sustainable waste management, and in addition to monitoring the wastes of biogas production, they also provide solutions for energy production. The income obtained from energy production, the sustainability of the source for monitoring the wastes, and sustainable waste management are provided. Biogas produced from animal and plant wastes is used for heating and electricity production. The theoretical energy equivalent of total wastes in Turkey is 34,002,549 (TEP/year), the theoretical energy equivalent of animal wastes is 4,385,371 (TEP/year), the theoretical energy equivalent of plant wastes is 25,384,268 (TEP/year), the theoretical energy equivalent modems of municipal wastes are 3,373,011 (TEP/year) and the energy equivalent of forest residues is 859,899 (TEP/year). 18 large biogas production facilities operating in Turkey were examined and detailed data were provided. Data obtained from biogas plants were evaluated with Comparative analysis, analysis with SPSS, analysis with TOPSIS and data envelopment analysis. As a result, biogas plants need to be supported and increased for sustainable waste management.