Farklı oranlarda inek, koyun ve keçi sütü kullanarak üretilen Maraş sıkma peynirlerinin depolama sırasındaki bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some quality properties of Maras squeezing cheese produced using different rates of cow, sheep and goat milk during storage
  1. Tez No: 629062
  2. Yazar: İSLAM BEŞİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SİNAN DAYISOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, Maraş sıkma peynirlerinin üretiminde inek, koyun ve keçi sütlerinden farklı oranlarda kullanılarak peynir üretimleri gerçekleştirilmiş, +4ºC'de bekletilen peynirlerin depolamanın 1., 30., 60. ve 90. günlerindeki fiziksel ve kimyasal özellikleri, duyusal ve mikrobiyolojik özellikleri ile proteoliz düzeyleri araştırılmıştır. Depolamanın 1., 30., 60. ve 90. günlerinde peynir örneklerinin pH değeri 6.62-5.46, titrasyon asitliği %0.101-%0.405, kül %7.40-%9.32, kuru maddede kül %19.78-%24.13, tuz %6.57-%7.83, kuru maddede tuz %16.39-%21.31, yağ %13.75-%17.50, kurumaddede yağ %29.89-%47.55, azot %1.76-%2.32, protein %11.25-%14.77, suda çözünen azot % 0.020-%0.057, %12'lik TCA'da çözünen azot oranı %0.005-%0.016, %5'lik FTA'da çözünen azot oranı %0.004-%0.008 arasında değişkenlik göstermiştir. Ayrıca mikrobiyolojik kriterler yönünden total aerobik mezofilik bakteri (TAMB), proteolitik bakteri ve laktik asit grubu bakteri (LAB) sayılarının zamana bağlı değişimleri tespit edilmiştir. Tüm peynir örneklerinde olgunlaşmanın 1. gününe kıyasla 30. ve 60. günde mikrobiyolojik artışın daha fazla olduğu belirlenmiştir. Olgunlaşmanın 90.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical and chemical properties and microbiological properties and proteolysis levels of Maraş cheese, produced by using different ratios of cow, sheep and goat milk on the 1st, 30th, 60th and 90th days of storage in +4oC, were investigated On the 1st, 30th, 60th and 90th days of storage, the pH value of cheese samples is 6.62-5.46, titration acidity %0.101-%0.405, ash %7.40-% 9.32, ash in dry matter %19.78-%24.13, salt %6.57-%7.83, salt in dry matter %16.39-%21.31, oil %13.75-%17.50, oil in dry matter %29.89-%47.55, nitrogen %1.76-%2.32, protein %11.25-%14.77, water soluble nitrogen %0.020-%0.057, %12 TCA varied between %0.005-%0.016, %5 FTA dissolved nitrogen rate between %0.004-%0.008. Also, in terms of microbiological criteria, total aerobic mesophilic bacteria (TAMB), proteolytic bacteria and lactic acid (LAB) group bacteria numbers have been determined over time. It was determined that the microbiological increase was higher in 30th and 60th days compared to the 1st day of ripening in all cheese samples.