Kil çekirdekli ve ön yüzü beton kaplamalı dolgu barajların kıyaslaması
Comparison of concrete covered filling dams with clay core and front side
- Tez No: 629064
- Danışmanlar: PROF. DR. M.ALİ YURDUSEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Barajlar insanoğlunun başlangıçtan beri kuraklık zamanlarında kullanmak üzere depolama amacıyla yaptıkları büyük su yapılarıdır. Baraj gövdeleri genellikle beton yada dolgu olarak tasarlanmaktadır. Dolgu barajlarda sızdırmazlık sorunu genellikle iki türlü sağlanmaktadır: kil çekirdek yapılması ve ön yüzünün betonla kaplanması. Bu tezde, aynı hazne yada aynı yüksekliğe sahip bir kaya dolgu barajın kil çekirdekli yada ön yüz beton kaplı olarak yapılması seçenekleri kıyaslanmıştır. Bu amaçla Bakırçay nehri üzerinde seçilen bir lokasyonda seçilen hayali verilerle bir baraj hacmi tasarlanmıştır. Haznenin ölü hacim , aktif hacim ve taşkın hacmi gibi kısımları literatürde bu amaçla verilmiş olan yöntemlerle bulunmuştur. Bulunan hacmini sağlayacak baraj gövdesi kil çekirdekli ve ön yüz beton kaplı olarak düşünülmüş ve bu tipler için seçilen baraj gövdeleri için seçilmiş imalat ve nakliyeler için maliyet analizleri yapılmıştır. Bulunan sonuçlar kil çekirdekli barajın ön yüzü beton kaplı baraja göre daha maliyetli olduğunu ortaya koymuştur. Yapılan çalışma baraj tasarımına bir giriş niteliğinde olup bu konuyla ilgilenecekler için yardımcı olacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Dams are large water structures that human beings have made for storage purposes from the beginning. Dam bodies are generally designed as concrete or filling. Sealing problem in filling dams is generally provided in two ways: making clay core and covering the front with concrete. In this thesis, the options of constructing a rock fill dam with the same reservoir or the same height with clay core or with concrete on the front face are compared. For this purpose, a dam volume was designed with imaginary data selected at a location on the Bakırçay river. Parts of the reservoir such as dead volume, active volume and flood volume have been found by the methods given for this purpose in the literature. The dam body, which will provide the volume found, is considered to be clay core and the front face covered with concrete, and cost analyzes have been made for the selected dam bodies for these types. The results revealed that the clay core dam is more costly than the concrete covered dam. The study is an introduction to dam design and is expected that it will help those who will deal with this issue