Bazı bitkisel kökenli uçucu yağların alman hamam böceği (Blatella germanica L.) erginlerine karşı toksisitesi
Toxicity of some plant-based essential oils against german cockroach (Blatella germanica L.) adults
  1. Tez No: 629065
  2. Yazar: SULTAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bazı bitkisel kökenli uçucu yağların Alman Hamam Böceği (Blatella germanica L.) erginlerine karşı fumigant toksisitesi bu çalışmada ortaya konulmuştur. Bu çalışmada 9 bitkisel kökenli uçucu yağın fumigant etkisi test edilmiştir. B. germanica erginlerine Chenopodium ambrosioides, Brassica nigra, Pimpinella anisum, Piper nigrum, Betula lenta, Mentha piperita, Coriandrum sativum, Ocimum basilicum ve Oregano vulgare bitkilerinden elde edilen uçucu yağlar 5 µl ¬¬¬ 1-1 konsantrasyonda test edilmiştir. Kullanılan konsantrasyon ve maruz bırakma süresinin ölüm oranı üzerine etkisi farklılıklar göstermiştir. Test edilen uçucu yağlar P. anisum % 96.6 , B. nigra % 100, C. ambrosioides % 90, O. vulgare % 26.6, B. lenta % 46.6, P. nigrum % 6.6, M. piperita % 50, C. sativum % 13.3 ve O. basilicum % 13.3 ölüm oranı ile erginler üzerinde fumigant etki göstermişlerdir. B. germanica erginleri üzerinde yüksek ölüm gösteren B. nigra, C. ambrosioides ve P. anisum yağları için konsantrasyon ve maruz bırakma ölüm testleri yapılmıştır. B. nigra, C. ambrosioides ve P. anisum uçucu yağlarının erginlerde 1,5, 30 ve 20 µl ¬¬¬ 1-1 konsantrasyonları B. germanica erginlerinde % 100 ölüme sebep olmuştur. LC50 değerleri B. nigra 3.12 µl 1-1, C. ambrosioides 2.17 µl 1-1 ve P. anisum 4.55 µl 1-1 konsantrasyonları bulunmuştur. B. nigra, C. ambrosioides, P. anisum uçucu yağlarının LT50 değerleri sırasıyla 9.24, 6.5 ve 12.15 saat olarak bulunmuştur. Bu çalışma sonucunda B.germanica erginlerine karşı etkili fumigant olarak B.nigra, C.ambrosioides ve P.anisum elde edilen bitki uçucu yağlarının kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the fumigant toxicity of some plant essential oils against German Cockroach (Blatella germanica) adults. In this study, the fumigant toxicity of 9 essential oils was tested. In this context, essential oils obtained from Chenopodium ambrosioides, Brassica nigra, Pimpinella anisum, Piper nigrum, Betula lenta, Mentha piperita, Coriandrum sativum, Ocimum basilicum and Oregano vulgare plants were tested on B. germanica adults at a concentration of 5 µl ¬¬¬ 1-1. The effect of concentration andexposure time on mortality rate varied. Other essential oils tested had fumigant effect on adults with P. anisum 96.6%, B. nigra 100%, C.ambrosioides 90%, O. vulgare 26.6%, B. lenta 46.6%, P. nigrum 6.6%, M. piperita 50%, C. sativum 13.3% and O. basilicum 13.3% mortality. Concentration and time measurement tests were performed for B. nigra, C. ambrosioides and P. anisum oils, showing high mortality on B. germanica adults. Concentrations of B.nigra, C. ambrosioides and P. anisum essential oils of 1,5, 30 and 20 µl ¬¬¬ 1-1, concentrations, caused 100% mortality of B. germanica adults. LC50 values for B.nigra 3.12 µl 1-1, C. ambrosioides 2.17 µl 1-1 and P. anisum 4.55 µl 1-1 concentrations were found. LT50 values of B. nigra, C. ambrosioides, P. anisum essential oils were found as 9.24 hours, 6.5 hours and 12.15 hours, respectively. As a result of this study, it is shown that plant essential oils obtained from B. nigra, C. ambrosioides, P. anisum can be used as effective fumigant against B. germanica adults.