A decision support system for customer segmentation based on a hybrid approach
Müşteri segmentasyonu için hibrit bir yaklaşıma dayalı bir karar destek sistemi
- Tez No: 629066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM YILMAZ BALAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teknolojideki ve bilgi sistemlerindeki hızlı gelişme ile birlikte, veri toplamanın, toplanan veriyi yönetmenin ve işlemenin kolaylaşması, hizmet sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerde Müşteri İlişkileri Yönetimi (MİY)'ne olan ilgiyi artmıştır. Bu çalışmanın amacı, MİY nde kullanılmak üzere, veri setinden anlamlı ve kullanılabilir bilgi türetilmesi ve bu bilgiye dayalı olarak karar verme süreçlerini kolaylaştırmak için iki seviyeli bir karar destek sistemi geliştirmektir. Bu amaçla, sezgisel algoritmalar, sınıflandırma ve çok değişkenli karar verme tekniklerine entegre edilmiştir. Birinci seviyede, müşterileri segmentlere ayırmak için Tavlama Benzetimi ve K Means algoritmaları kullanılmıştır. İkinci seviyede, en değerli müşterileri belirlemek için TOPSIS ve Analitik Hiyerarşi Süreci metotlarını entegre eden bir yöntem kullanılmıştır. Analitik Hiyerarşi Süreci ile kriterlerin ağırlıkları belirlenmiş, TOPSIS ile de müşteri segmentleri sıralanmıştır. Bu karar destek sistemi, iş aktivitelerinin planlanması sürecini geliştirecek ve şirketlerin stratejik kararları en değerleri müşteri segmentlerini dikkate alarak verebilir duruma gelmesini sağlayacaktır. Ayrıca şirketler en değerli sınıftaki müşteri segmentlerine özel ihtiyaçları karşılamak için ürünlerini onlara göre özelleştirerek önemli bir rekabet avantajı kazanabileceklerdir. Geliştirilen karar destek sisteminin uygulanabilirliğini test etmek amacıyla, turizm sektöründe Jakarta / Endonezya şehri ile ilgili bir veri setini içeren vaka çalışması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid growth in information systems and technology which makes big data collection and management easier, all industries especially service industries begin to pay more attention to the analytic techniques for Customer Relationship Management (CRM). The purpose of this study is to develop a two level decision support system to derive meaningful and useful information from data and enhance decision making based on this information in CRM. To this aim, heuristic Algorithms have been integrated with Clustering techniques and Multi Criteria Decision Making Methods in this study. In the first level, to cluster the customers a hybrid approach that integrates Simulated Annealing and K Means Algorithms is used. In the second level, the highest value customers are determined using another hybrid approach that integrates Analytic Hierarchy Process to reach the weights of the criteria and TOPSIS to prioritize the clusters. The decision support system will enhance the process of planning business activities and the companies will be able to make strategic decisions considering the most important customers. Companies can also gain a significant competitive advantage by differentiation of the products and services to meet the specific needs of every single customer. To explore the applicability of the decision support system, the computational experiments are conducted that handle a tourism case, in which data regarding the city of Jakarta / Indonesia is used.