Yapay zeka tabanlı görüntü işleme teknikleri ile nesnelerin modellenmesi
Modeling objects with artificial intelligence-based imageprocessing techniques
  1. Tez No: 1019505
  2. Yazar: ÖMER FARUK EREKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM TARHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Hazır giyim sektörü, elektronik ticaret (e-ticaret)'in yükselişiyle birlikte müşterilerin kıyafetleri satın almadan önce fiziksel olarak deneyememesinden kaynaklanan yüksek iade oranları, düşük müşteri/perakendeci memnuniyeti, çevresel atık ve ekonomik kayıplarla karşı karşıya kalmıştır. Sanal deneme (VTON - Virtual Try-On) teknolojisi bu sorunlara potansiyel bir çözüm sunmasına rağmen, teknik kısıtlar ve yüksek hesaplama maliyetleri nedeniyle henüz sektörde yaygın bir benimseme düzeyine ulaşamamıştır. Bu tez, yapay zeka tabanlı görüntü işleme tekniklerini kullanarak hazır giyim sektörünün karşılaştığı problemlere katkı sağlayabilecek özgün bir VTON modeli önermektedir. Çalışmada öncelikle hazır giyim sektöründeki mağaza içi problemler hijyen, işletme ve bakım, yönetimsel süreçler, müşteri deneyimi; e-ticaret problemleri ise sanal ortam, suistimal ve dolandırıcılık perspektiflerinden kapsamlı bir şekilde incelenmiş, çevresel etkileri analiz edilmiş ve tezin problem tanımı yapılmıştır. Teorik çerçevede yapay zekanın tarihsel gelişimi ele alınmış; görüntü sınıflandırma, nesne tespiti, görüntü segmentasyonu ve üretici derin öğrenme modelleri görüntü işleme kapsamında detaylı olarak incelenmiştir. Yöntem olarak Sistem Geliştirme Yaşam Döngüsü (SGYD) çerçevesinde ilerlenmiş ve optimum VTON modeline ulaşmak için aşamalı bir görüntü işleme süreci takip edilmiştir. Bu kapsamda, Evrişimsel Sinir Ağları (CNN - Convolutional Neural Networks) ile görüntü sınıflandırması gerçekleştirilmiş ve %82 doğruluk oranına ulaşılmıştır. Mask R-CNN ile dijital görseller üzerinde nesne tespiti ve örneklem segmentasyonu çalışması yürütülmüş; test verisinde 0.78 mAP başarısı elde edilmiştir. Ardından Difüzyon Modelleri (DM - Diffusion Models) tabanlı StableVITON kullanılarak mobil ortamda iki boyutlu bir sanal deneme uygulaması geliştirilmiştir. Buna ek olarak, VTON alanındaki güncel eğilimleri tespit etmek amacıyla Web of Science veri tabanında 2024-2025 yılları arasında yayımlanan 82 VTON çalışması sistematik olarak incelenmiş ve DM'lerin Üretken Çekişmeli Ağların yerini alan baskın görüntü oluşturma tekniği haline geldiği tespit edilmiştir. Araştırma ve uygulama süreçlerinden elde edilen bilgi ve tecrübeler neticesinde tezin özgün katkısı olarak, kişiselleştirilmiş üç boyutlu dijital mankenlere dayalı yenilikçi bir VTON ve alışveriş modeli önerilmektedir. Model, iki boyutlu insan fotoğrafı ve antropometrik ölçü girdileri ile oluşturulan dijital manken üzerinde sanal deneme gerçekleştirilmesine dayanmaktadır. Ayrıca önerilen model standartlaştırılmış beden formatları, yapay zeka tabanlı iade doğrulama mekanizması ve yapay zeka ajanı tabanlı alışveriş bileşenlerini içermektedir. Önerilen modelin temel yapı taşları olan üç boyutlu manken üretimi, vücut optimizasyonu ve kıyafet simülasyonu bir kavram kanıtlama çalışması kapsamında uygulamaya geçirilmiştir. Sonuç olarak bu tez, görüntü sınıflandırmadan görüntü segmentasyonuna ve iki boyutlu sanal denemeden üç boyutlu manken tabanlı sanal denemeye uzanan aşamalı bir araştırma süreci ile hazır giyim sektörünün ihtiyaçlarına yönelik bütüncül bir model ortaya koymaktadır. Önerilen sistemin, kıyafet alışverişinde müşteri belirsizliğini azaltarak iade oranlarını düşürme, müşteri ve perakendeci memnuniyetini artırma ve sektörün çevresel zararını hafifletme potansiyeli taşıdığı değerlendirilmektedir. Hazır giyim sektöründeki sorunlara bilişim sistemleri temelli çözümler geliştirmesi ve sunduğu rasyonel yönlendirmelerle satın alma süreçlerindeki belirsizliği azaltarak bir karar destek sistemi işlevi görmesiyle bu çalışmanın Yönetim Bilişim Sistemleri literatürüne özgün bir katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rise of electronic commerce (e-commerce), the apparel industry has confronted high product return rates, weakened customer/retailer satisfaction, environmental waste, and economic losses due to inability of customers physically trying on garments before purchase. Although Virtual Try-On (VTON) technology offers a potential solution, it has yet to achieve widespread adoption due to technical constraints and high computational costs. This thesis proposes a novel VTON model utilizing artificial intelligence (AI)-based image processing techniques to contribute to the resolution of the industry challenges. The study first comprehensively examines in-store problems in apparel industry from the perspectives of hygiene, operation and maintenance, management related processes, and customer experience; and e-commerce problems from the perspectives of virtual environment, abuse, and fraud. Environmental impacts of both platforms are analyzed and the problem definition of the thesis is established. In the theoretical framework historical development of AI has been examined; image classification, object detection, image segmentation and generative deep learning models are examined in detail within the scope of image processing. The System Development Life Cycle (SDLC) framework has been used as the methodology and an incremental image processing workflow has been followed to achieve the optimum VTON model. In this context, image classification was performed using Convolutional Neural Networks (CNN), achieving an 82% accuracy rate. Object detection and instance segmentation were conducted on digital images using Mask R-CNN, yielding a 0.78 mAP success rate on test data. Subsequently, a two dimensional VTON application for mobile environments was developed using the Diffusion Models (DM) based StableVITON. Additionally, to identify current trends in the VTON field, 82 studies published in the Web of Science database between 2024 and 2025 were systematically reviewed, revealing that DMs have become the dominant image generation technique, replacing Generative Adversarial Networks (GANs). As the original contribution of this thesis, an innovative VTON and shopping model based on personalized 3D digital mannequins is proposed. The model relies on performing virtual try-ons on digital mannequins generated through 2D human photographs and anthropometric measurement inputs. Moreover, the proposed model incorporates standardized size formats, an AI-based return verification mechanism, and AI agent-based shopping components. The core building blocks 3D mannequin generation, body optimization, and garment simulation were implemented as a proof-of-concept study. In conclusion, this thesis presents a holistic model for the needs of the apparel industry through a progressive research process ranging from image classification to segmentation, from 2D virtual try-ons to 3D mannequin-based virtual try-ons. The proposed system is evaluated as having the potential to reduce return rates by lowering customer uncertainty, increase customer and retailer satisfaction, and mitigate the environmental damage of the sector. By developing information systems-based solutions to problems in the apparel industry and functioning as a decision support system that reduces uncertainty in purchasing processes through rational guidance, this study aims to make a novel contribution to the Management Information Systems literature.