Kendileme yoluyla elde edilmiş hıyar hatlarının morfolojik ve moleküler karakterizasyonu
Morphological and molecular characterization of cucumber lines obtained by selection
  1. Tez No: 629123
  2. Yazar: İBRAHİM TUNCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE İKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada 90 adet F5-F7 kademesindeki hıyar (Cucumis sativus L.) hattı ve 6 adet ticari çeşitin morfolojik ve moleküler karakterizasyonu yapılmıştır. Doksan adet hıyar hattının 52'si sofralık, 21'i dikenli, 10'u badem ve 7'si tarla tipi hıyardan oluşmaktadır. Morfolojik karakterizasyon için UPOV ve TTSM tarafından belirlenen kriterlerinden yararlanılarak 27 adet özellik değerlendirilmiştir. Seçilen hatların meyve boyu, meyve sayısı, bitki başına verim, meyve rengi, meyve eti sertliği gibi özellikleri incelenmiş ve bazı hatların kontrol olarak kullanılan ticari çeşitlerden daha iyi sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Moleküler çalışmalarda ise 15 adet SRAP primeri ile 112 toplam bant, 20 adet polimorfik bant ve 28 adet iPBS primeri ile 301 adet toplam bant ve 123 adet polimorfik bant elde edilmiştir. Moleküler ve morfolojik çalışmalardan elde edilen veriler ile yapılan analizler sonucunda hatlar arasındaki genetik benzerlik ve farklılıklar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, morphologic and molecular characterization of 90 cucumber (Cucumis sativus L.) breeding lines at F5-F7 stages and 6 commercial varieties were carried out. The 90 cucumber lines consists of 52 Beit alpha, 21 barbed, 10 almond and 7 field types. For morphological characterization, 27 characters were evaluated based on the criteria determined by UPOV and TTSM. Fruit size, number of fruits for per plant, yield for per plant, fruit color, and fruit hardness were evaluated and some of the selected breeding lines showed better results than commercial varieties used as a control in the study. For molecular characterization a total of 301 bands were obtained with 28 iPBS primers and 123 of them were polymorphic and 15 SRAP primers produced a total of 112 bands and 20 of them were polymorphic. As a result of analyzes the molecular and morphologic data the genetic similarities or dissimilarities among the cucumber lines were determined.