Biberlerde verim erkencilik ve bazı kalite özelliklerinde heterozis etkisi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 28114
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
6. ÖZET Araştırmada, bir bölümü ant er kültürü yoluyla diğer bir bölümü ise kendileme yapılarak elde edilmiş olan 9'u yerli kökenli 16' sı da yurtdışından getirtilen toplam 25 adet hat materyal olarak kullanılmıştır. Çalışmanın birinci yılında tüm hatlar kendi aralarında tek yönlü diallel cross yöntemine göre melezlenmiştir. Elde edilen 300 adet Fi melezi ebeveynlerle birlikte ikinci yıl genel ve özel kombinasyon yeteneği testine alınmıştır. Test denemesi tekerrür süz olarak kurulmuş ve verim, erkencilik, meyve ağırlığı, meyve uzunluğu, meyve papı ve vitamin C içeriği özellikleri incelenmiştir. Anılan özellikler bakımından heterozis oranları ve bu özelliklerin kalıtımında rol oynayan gen etkileri araştırılmıştır. Deneme sonuçlarına göre olumlu görülen 27 adet melez ile bunların oluşumuna giren 10 adet ebeveyn üçüncü yıl tekerrürlü deneme kurularak bir kez daha incelenmiştir. Yine aynı kriterler bakımından (Vitamin C hariç) melezler ve ebeveynleri karşılaştırılmış, bir önceki yıl yapılan test denemelerinde ulaşılan sonuçların tekerrürlü denemelerle kontrolü amaçlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular verim özelliğinin kalıtımında eklemeli gen etkisinin önemli olduğunu, diğer komponentlerin etkisinin az olduğunu göstermiş, ayrıca verim bakımından önemli düzeyde heterozis saptanmıştır. Verimde heterozis oranı % 15 olarak belirlenmiş, ancak genel kombinasyon yeteneği yüksek bulunan hatlar (örneğin 136 no'lu melez) arasındaki melezlerde heterozis oranı % 90 'a- 209 - dek yükselebilmiştir. Erkenci verime ilişkin gözlemlerden elde edilen bulgular, bu özelliğin belirlenmesinde de eklemeli gen etkilerinin kuvvetli olduğunu, dominantlık etkisi ve epistatik etkilerin önemli olmadığını göstermiştir. Erkencilikte ortalama % 9 oranınla genel heterosis oranı saptanmış, ancak genel kobinasyon yeteneği yüksek hatlar arasındaki melezlerde (11, 15 ve 27 no'lu melezler) erkencilik oranındaki artış % 100'lere yaklaşmıştır. Meyve ağırlığı bakımından elde edilen bulgular, bu özelliğin kalıtımında eklemeli gen etkisinin diğer gen etkileri yanında daha önemli olduğunu göstermektedir. Bu özellikle ilgili olarak ebeveynlerin meyve ağırlığı ortalamaları ile melezlerin meyve ağırlığı ortalamaları arasında 0.11 g gibi küçük bir fark gözlenmiş ve heterosis oranı da yaklaşık % 3 olarak belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar meyve uzunluğu özelliğinin kalıtımında, eklemeli gen etkisinin diğer gen etkileri yanında daha önemli olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında meyve uzunluğunda ortalama % 5" e yakın negatif heterozis saptanmıştır. Ayrıca melezlerin 216'3inda intermediyer bir durum gözlendiğinden biberlerde bu özelliğin kalıtsal yapısının intermediyer bir durum gösterdiği sonucuna varılmıştır. Meyve çapına ilişkin gözlemler, bu özelliğin kalıtımında eklemeli gen etkisinin diğer gen etkilerinden daha. önemli olduğu kanaatine varılmıştır. Ayrıca bu özellikte. Fı hibritlerin, ebeveynlerin ortalamasına göre- 210 - farkı -0.19 mm olarak saptanmış ve 207 melezde meyve çapı intermediyer bir durum gösterdiğinden, biberlerde meyve çapı özelliğinin intermediyer bir durumda olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre biberlerde C vitamini miktarının kalıtsal yapısında eklemeli gen etkisinin diğer gen etkilerinden daha önemli olduğu kanısına varılmıştır. C vitamini miktarında ortalama. % 16 oranında negatif heterosis bulunmuştur. Ayrıca 300 melezden 204 'ünde negatif heterosis saptanmıştır. Helezlerde en düşük C vitamini miktarı 61 mg/100 g, en yüksek 196 mg/100 g olarak belirlenmiştir. Islah açısından değerlendirildiğinde, araştırmaya alınan 25 hat içinden, ülkemiz iç pazar isteklerine uygun çeşit geliştirmeye elverişli olan ve incelenen karakterler bakımından olumlu sonuç veren 6 hat (17, 20, 22, 23, 24 ve 25) ilginç bulunmuştur. Bunların dışında kalan 7 no'lu hat da özellikle erkencilik bakımından iyi melez kombinasyonlar vermekle birlikte, girdiği melezlerde meyve a roma s mı olumsuz etkilediği (otsu bir tat) ve meyve kabuğunu da kalınlaş t irdiği için melez ebeveyni olarak düşünülmemiştir. Geliştirmeyi hedeflediğimiz melez çeşitlerin özellikle örtü altı yetiştiriciliğinde kullanılacağı düşünüldüğünden erk ene i verim miktarları yüksek, meyve şekli düzgün 4 acı (270, 170, 273, 275 no'lu melezler) 5 tatlı (293, 188, 248, 251, 296 no'lu melesler) ve 1 az acı (230 no'lu melez) toplam 10 melez, çeşit adayı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
7. sumujrr In this study, a total of 25 pepper lines 9 (local) and 16 foreignwere used as parent materials; some of these lines had been obtained through anter-culture and some others by self ing. In the first year of the work, all lines were crossed among them selves by using one-way diallel crossing method. Obtained 300 Fi hybrids and their parents were passed through general and spesific combininig ability tests, in the second year. Test trials were set without replications and some important parameters such as yield, earliness, fruit weight, fruit length, fruit diameter and the content of Vitamin C were investigated. The heterosis rates in terms of above mentoined spesif icat ions and the gene effects which play role in the genetics of these properties were also studied. In the third years, 27 hybrids considered as promising according to experiment results, and their 10 constituent parents were investigated once more through a replicated trial. Again, with respect to the same criterion (except Vitamin ?), hybrids and parent have been compared, and the control of the results obtained from the previous year's test trials by using replicated experiments' advantage were aimed. The findings of the resarch has showed that the additive gene effects were significant in the heritage of the yield, and the effects of the other cmop orients were little: furthermore a significant level of heterosis has been determined in yield. The heterosis rate in yield was- 212 - determined as İ5 &, however, among the lines which have high combination abilities, this percentage could reach up to 90 percent (e.g. hybride no. 136). The observations on early yield has demonstrated that the additive gene effects were strong in determination of this trait, while dominance and epistatic effects were not signigicant. Averagely, a 9 percent of general heterosis ratio has been calculated, but again in the hybrids obtained from the crossing between the lines which have high-level general combination ability (e.g. hybrides no. 11, 15 and 27), it has aproached up to 100 percent. The analysing of the findings on fruit weight has outlined hat the additive gene effects in the heritage of this trait were more important than the other gene effects. In term of this spesif ication, it was observed a little heterosis (+ 0.11) between the mean fruit weight of the parents and that of hybrides, and about 3 percent of heterosis was determined. It has been pointed out that, the added gene effects were more significant than the other gene effects in the heritage of f ruit-lenght trait. In addition, approximately an average 5 per cant negative heterosis was observed in fruit lenght. Furthermore, due to the intermedial“ status observed in 216 of the hybrides, it is concluded that the heritability of this trait in pepper his an intermediar. The fruit diameter related observations have suggested that, again, the added gene effects were more effective than- 213 - the other gene effects in the heritage of this trait, as well. Besides, in this trait, the difference of Fi hybrids compared with the parents mean was -0.19 mm and due to fruit-diameter in hybrid 20? showed an intermedial- status, it is concluded again, that fruit-diameter in pepper has an intermediar characteristic. Like the other important traits; in Yitamin C content's her it-ability, it is concluded, that the added gene effects were more significant than the other gene effects. An average 16 percent negative heterosis has been found in vitamin C content. In addition, of the 300 hybrides, negative heterosis was determined in 204 hybrid. The least- vitamin C content was 61 mg/100 g and the highest was 196 mg/iOÜ g in hybrids. fhen it is evaluated with respect to the breeding consept, among 25 lines, 6 were found as suitable lines for the breeding programme a ime s at the developing local market-oriented cultivars, and gave positive results in terms of investigated traits. They were numbers (17, 20, 22, 23, 24 and 25) and have been considered very interesting. Out of them, the line 7, although has given good hybrid combinations, particularly with respect to the earliness, due to adversly affecting fruit aroma and causing thickness of the fruit skin in hybrids, it is not though as a hybrid parent. Due to it was assumed that our target hybrid varieties would be used particularly in protected cultivation, a total of 10 hybrids which have high amount of early yields arid214 - very regular rruıt-snapes were seiectea as new canaiaar.es.. including 4 bitter (270, 170, 273 and 275 numbered hybrids), 5 sweet (293, 183, 248, 251 ami 296 numbers) and l a little bitter (number 230). The studies related variety development will be terminated in 1993 and the suitable hybrid cultivars an accordance with the breeding program”s goal will be chosen.