Bazı turunçgil çeşitleri ile yapay tozlanan Minneola Tanjelo'da çiçek tozu çim borusu gelişimi ile meyve tutumu ve meyve kalitesi arasındaki ilişkiler
- Tez No: 18059
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNAN ETİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
- 98 - 7. ÖZET Kapama Minneola bahçelerinde gözlenen verim düşüklüğünün nedenlerini ve çözüm yollarını araştırmak amacıyla başlatılan bu denemede Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama arazisinde bulunan, turunç anacı üzerine aşılı Minneola ağaçları kullanılmıştır. Deneme materyali olarak kullanılan ağaçlar 1986 yılında dikilmişlerdir. Yapılan çalışmada Minneola tanjeloya, Robinson, Klemantin, Fremont ve Kinnow mandarin çeşitleri tozlayıcı olarak denenmiş, ayrıca kontrol ve kendileme uygulamaları da düzenlenmiştir. Tozlamada kullanılan tüm çeşitlerin ve Minneola' mn çiçek tozlarının fonksiyonel olup olmadıklarının tesbit edilebilmesi için j'n vj'tj-o koşullarda çiçek tozu çimlendirme ve çiçek tozu canlılık testleri yapılmıştır. Denenen çimlendirme ortamları içinde en yüksek çimlenme % 1 Agar + % 15 Sakkaroz ortamından elde edilmiş ve her ortamda tüm çiçek tozlarının döllenmeyi başaracak oranda çimlenme yeteneğine sahip oldukları saptanmıştır. TTC ve FDA maddeleri ile yapılan canlılık testlerinde de boyanmayan ve cansız kabul edilen çiçek tozlarının sayıları oldukça düşük bulunmuştur. Gerek çiçek tozu çimlendirme gerekse canlılık testlerinde Robinson, Fremont ve Klemantin çeşitlerinin olumlu sonuçlar verdikleri belirlenmiştir. Bir çiçekte bulunan en yüksek çiçek tozu miktarı yönünden her iki deneme yılında da Minneola çeşidinin önde geldiği ve bunu Robinson' un izlediği saptanmıştır. Ayrıca denemeye alınan tüm çeşitlerin çiçek tozlarının- 99 - morfolojik homojenlik düzeylerinin de oldukça yüksek olduğu saptanmıştır. 1989 yılında dişicik tepesinde çimlenen en yüksek çiçek tozu miktarının (1219 adet) toz lamadan sonraki 3. günde kendileme uygulamasında olduğu saptanmıştır. Aynı yıl Minneola x Robinson uygulamasında en yüksek değer olarak 37 adet çiçek tozu çim borusunun 6. günde tohum taslaklarına ulaştığı belirlenmiştir. 1990 yılında ise tepecikte gelişen en yüksek çiçek tozu çim borusu miktarı (1321 adet) tozlamadan sonraki 4. günde kontrol uygulamasına ait çiçeklerde sayılmıştır. Bu deneme yılında tozlamadan sonraki 6. günde Minneola x Fremont ve Minneola x Klemantin uygulamalarında sırasıyla 30 ve 25 adet çim borusunun tohum taslaklarına ulaştıkları saptanmıştır. Bu araştırmada Minneola çiçeklerinde gerçekleştirilen yabancı tuzlamaların verimde belirgin bir artışa neden olduğu gözlenmiştir. Melezleme uygulamaları arasında derim anındaki en yüksek meyve tutum değerleri (% 1.12 ve % 1.02) 1989 yılında Minneola x Robinson ve Minneola x Fremont uygulamalarından elde edilirken, 1990 yılında yine Minneola x Robinson ve ayrıca Minneola x Klemantin (% 4.42 ve % 4.04) uygulamalarından elde edilmiştir. Kontrol uygulamasından, birinci yıl % 1.07, ikinci yıl ise % 0.15 oranında meyve elde edilmiştir. Minneola tanjelonun iri tomurcuk döneminde kendilenmesi sonucunda 19 89 yılında % 0.61 ve 1990 yılında % 2.90 oranında meyve elde edilmiş olması, bu dönemde Minneola çiçeklerinin- 100 - kendine uyuşur özellik taşıdığını göstermesi açısından önemli bulunmuştur. Minneola'ya tozlayıcı olarak kullanılacak çeşitlerin, karışık dikim durumunda meyve verimlerinden ne ölçüde yararlanılabileceğinin belirlenmesi amacıyla bu çeşitlere tozlayıcı olarak Minneola denenmiş ve en yüksek meyve tutumu 1989 yılında Klemantin x Minneola, 1990 yılında ise Robinson x Minneola melezlerinden elde edilmiştir. Meyve büyüme hızını saptayabilmek amacıyla yapılan çap ölçümlerinde derim anındaki değerler dikkate alındığında, 1989 yılında ölçümlerde en hızlı gelişen meyvelerin Minneola x Kinnow melezleri olduğu ve bunu Minneola x Robinson melezlerinin izlediği belirlenmiştir. 1990 yılında ise en iri meyvelerin Minneola x Fremont ve Minneola x Kinnow uygulamalarından elde edildiği belirlenmiştir. En önemli kalite kriterlerinden olan meyve iriliğinin, her iki deneme yılında da melezleme yoluyla elde edilen meyvelerde kontrol ve kendilemeye oranla daha yüksek değerlere ulaştığı saptanmıştır. Ayrıca melezleme uygulamaları sonucunda genellikle daha küresel şekilli, daha ince kabuklu ve yüksek tohum içeriğine sahip meyveler elde edilmiştir. Meyve suyu ile ilgili kalite kriterlerinden usare miktarı, SÇKM, asit miktarı, SÇKM/asit oranı ve pH değerleri yönünden uygulamalar arasında belirgin farklılıklar gözlenmemiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda Minneola tanjelo için, Robinson, Fremont ve Klemantin çeşitlerinin uygun birer tozlayıcı oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 101 - SUMMARY In order to investigate the reasons and the solutions of the inadequate fruit set problem of Minneola tangelo trees in solid grove plantings, pollination studies were made in 1989 and 1990. The trees were located in the orchards in Çukurova University Agricultural Faculty Research area. The trees which were planted in 1986 and were grafted on Sour orange (Citrus aurantium) rootstocks were used. In the experiment, Robinson, Clementine, Fremont and Kinnow mandarin varieties were used as pollinators for' Minneola. In addition, control trees were marked and selfing was made at the large bud stage. The pollen grains of Minneola and other varieties used as pollinators were tested to find out the germination ability and viability percentages in in vitro conditions. The highest germination rate was obtained from the media of % 1 Agar + % 15 Sucrose in both years. It is found that all kinds of pollen grains have the adequate ability of germination to accomplish the fertilization stage. At the end of the viability tests only very small amounts of unstained graines were counted. Robinson, Fremont and Clementine varieties had showed positive results in both pollen germination and viability tests. As a result of the observations on the flowers of all varieties included in the trial, it was found that the maximum pollen amount in per flower was belong to Minneola variety and was followed by Robinson variety in both years. The morphologic homogeny level of- 102 - all pollen varieties had been found very high in both years. At the end of this observations, in 1989, the maximum pollen number (1219 grains) germinated on the stigmatic surface was determined in selfing treatment 3 days after pollination. In the same (trial) year 37 pollen tubes of Minneola x Robinson treatment was found to reach the ovules 6 days after pollination. In 1990, the maximum pollen amount (1321 grains) was counted in the stigmatic surface of control flowers in the 4th day of the pollination treatments. 6 days after the pollination treatments 30 and 25 pollen tubes of Minneola x Fremont and Minneola x Clementine treatments respectively were counted around the ovules. In this investigation, it was observed that cross-pollination treatments had increased the bearing of Minneola trees. The highest fruit setting percentages had been obtained from Minneola x Robinson {% 1.12) and Minneola x Fremont {% 1.02) treatments among all the cross-pollinations in 1989. Minneola x Robinson had showed 4. 42 % and Minneola x Clementine had showed 4.04 % fruit setting in 1990. In the first trial year 1.07 % and in second year 0.15 % fruit setting had been observed from Control treatment. By selfing Minneola flowers at the large bud stage 0.61 % and 2.90 % fruit setting had been obtained respectively in 1989 and in 1990. This result is important for it shows that the Minneola flowers are compatible at the large bud stage.- 103 In an other experiment Minneola pollens were used as pollinator for Robinson, Clementine, Fremont and Kinnow varieties. The aim of this study was to find out the yield of these 4 cultivars in the presence of Minneola pollinator in a mixed orchard. The highest fruit set was obtained from Clementine x Minneola treatment in 1989 and Robinson x Minneola treatment in 1990. In order to determine the fruit growth rates, fruit diameter measurements had been made and in 1989, the fruits of Minneola x Kinnow was found to show the highest growth rate at the harvest time. The fruits of Minneola x Robinson treatment had followed Minneola x Kinnow in this respect, it was found that the largest fruits had been obtained from Minneola x Fremont treatments at the harvest time in 1990. In both years fruits from hybridization treatments had showed higher fruit sizes when compared with the fruits of control and selfing treatments. Besides, it was found that the fruits of the hybridization treatments were more flat in shape, had thinner peel and higher seed content. Distinct differences couldn't be determined between all treatments in respect of quality criteria of fruit juice like juice content, total soluble solids (TSS), acid content, TSS/acid content rate and pH. By these investigations, Robinson, Fremont and Clementine varieties were determined to be suitable pollinators for Minneola tangelo.