Eşkina balığından Glutatyon S-transferaz enziminin karakterizasyonu ve metal inhibisyonunun incelenmesi
Characterization and metal inhibition of brown meagre Glutathione S-transferase enzyme
  1. Tez No: 629131
  2. Yazar: NESLİHAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, önemli fonksiyonlarda görev alan glutatyon S-transferaz enzimi(GST; EC 2.5.1.18) eşkina balığı kas dokusundan kısmi olarak saflaştırılmış, karakterizasyonu yapılmış ve inhibisyon kinetiğine bakılmıştır. Saflaştırma işleminde homojenatın hazırlanmasının ardından amonyun sülfat çöktürmesi ve diyaliz işlemleri yapılmıştır. Eşkina kas dokusu glutatyon S-transferaz enzimi için optimum iyonik şiddet, pH ve substrat miktarı araştırılmıştır. Bu değerler eşkina balığı kas dokusu glutatyon S-transferaz enzimi için; iyonik şiddeti 20 mM Tris, optimum pH değeri 7.0 ve optimum substrat miktarı 3.125 mM olarak bulunmuştur. Doğada bulunan ağır metallerden kadmiyum, demir, bakır ve gümüş'ün saflaştırılmış eşkina balığı kas dokusu glutatyon S-transferaz enzim aktivitesi üzerine inhibitör etkileri araştırılmıştır. Bu ağır metallerin her birinin enzim aktivitesi üzerinde inhibisyon etkisi gösterdiği tespit edilmiştir ve I50 değerleri hesaplanmıştır. Eşkina balığı GST enzimi için bu ağır metallerin I50 değerleri sırasıyla 0.0109 mM, 0.6039 mM, 0.7368 mM, 0.7243 mM olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, glutathione S-transferase enzyme (GST; EC 2.5.1.18), which plays an important role, was partially purified from chalky fish muscle tissue, characterized and inhibition kinetics were investigated. After the preparation of the homogenate in the purification process, ammonium sulfate precipitation and dialysis processes were performed. For ionic muscle tissue glutathione-s transferase enzyme, optimum ionic strength, pH and substrate amount were investigated. These values are for the chaotic muscle tissue glutathione S-transferase enzyme; ionic strength was found as 20 mM Tris, optimum pH value 7.0 and optimum substrate amount 3.125 mM. The inhibitory effects of cadmium, iron, copper and silver, which are among the heavy metals found in nature, on purified mugwort muscle tissue glutathione S-transferase enzyme activity were investigated. It was determined that each of these heavy metals exhibited an inhibition effect on enzyme activity and I50 values were calculated. The I50 values of these heavy metals were determined as 0.0109 mM, 0.6039 mM, 0.7368 mM, 0.7243 mM, respectively, for the caulking fish GST enzyme.