Otonom araç üzerinde artırılmış gerçeklik uygulaması
Augmented reality application on autonomous vehicle
  1. Tez No: 629181
  2. Yazar: MEHMET BİLBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Otonom araç geliştirme teknolojisinin ilerlemesiyle, araç içinde ve araç dışında kullanılmak üzere ek uygulamalara olan ihtiyacımız da artmaktadır. Literatürdeki, geliştirilen birçok uygulama araç üzerinden alınan verileri doğrudan araç içerisinde monitör, ekran üstü göstergeler ve donanımsal cihazlar üzerinde göstermeye yöneliktir. Geliştirilen bu uygulamalar, sadece tanımlı bir problem ve belirli bir otonom sistem için geliştirilmiştir. Bu çalışmada, temel otonom bir araç yazılım alt yapısı ve Android cihazlar üzerinde çalışabilen bir mobil Artırılmış Gerçeklik uygulaması geliştirilmiştir. Mobil Artırılmış Gerçeklik uygulamasının, hem araç içerisinde hem de araç dışında hizmet vermesi ve çeşitli alanlarda geliştirilen birden fazla otonom sistemlerle birlikte kullanılabilirliği en önemli özelliklerindendir. Mobil Artırılmış Gerçeklik uygulaması araç içerisinde seyahat eden tüm yolcular için, hız, enerji tüketimi, anlık direksiyon hareketleri ve dış ortamda bulunup sistem tarafından tanınabilen nesneleri göstermektedir. Böylece, araç içerisindeki kişilerin kendilerini daha güvende hissedeceği ve otonom bir aracın insanlar tarafından daha güven duyulan bir araç olduğunu düşünmesi hedeflenmiştir. Aynı zamanda, bu uygulama ile olası kaza durumlarında araç üzerinden alınan geçmiş verilerin geriye dönük sorgulanabileceği görülmüştür. Bu çalışmada geliştirilen sunucu-istemci mimari alt yapısı ile ortamdan ve konumdan bağımsız otonom araç aktiviteleri izlenebilmektedir. Bu tez çalışmasında, otonom araç üzerinde Artırılmış Gerçeklik uygulamasının kullanımı amaçlanmıştır ve bir senaryo üzerinde uygulanabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of autonomous vehicle development technology, we also need additional applications to be used inside and outside the vehicle. Many applications developed in the literature are intended to display data received from the vehicle directly on the monitor, on-screen displays, and hardware devices. These applications are developed only for a defined problem and for a specific autonomous system. In this study, a basic autonomous vehicle software infrastructure and a mobile Augmented Reality application that can run on Android devices have been developed. The most important feature of the Mobile Augmented Reality application is that it serves both inside and outside the vehicle and can be used with multiple autonomous systems developed in various fields. The Mobile Augmented Reality application shows speed, energy consumption, instant steering movements, and objects that can be found in the external environment and recognized by the system for all passengers traveling in the vehicle. Thus, it is aimed at people in the vehicle who will feel safer and think that an autonomous vehicle is a vehicle that is more trusted by people. At the same time, with this application, it has been seen that historical data received from the vehicle can be queried retrospectively in case of possible accidents. With the server-client architectural infrastructure developed in this study, autonomous vehicle activities independent of environment and location can be monitored. In this thesis, the use of Augmented Reality application on the autonomous vehicle is intended and its applicability is shown on a scenario.