Çukurova koşullarında farklı azot dozu uygulamalarının bazı aspir (Carthamus tinctorius L.) çeşitlerinde verim ve verim özelliklerine etkisi
The effect of different nitrogen application rates on yield and yield characteristics of some safflower (Carthamus tinctorius L.) in cukurova conditions
  1. Tez No: 629180
  2. Yazar: MEHMET BURAK ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, 2019 yılında Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada farklı azot dozu uygulamalarının aspir çeşitlerinde verim ve verim özelliklerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı kurulmuştur. Ana parselleri gübre dozları, alt parselleri çeşitler oluşturmuştur. Çalışmada materyal olarak 3 aspir çeşidi (Göktürk, Hasankendi ve Asol) 4 azot dozu (0, 50, 100 ve 150 kg/ha) kullanılmıştır. Çalışma sonunda çeşitlerin yağ verimlerinin 59.9-68.8 kg/da arasında değiştiği belirlenmiştir. En yüksek bitki boyu 75.1 cm ile 10 kg/da azot uygulamasından elde edilmiş, Asol çeşidi 75.2 cm ile en yüksek bitki boyunu vermiştir. Tabla sayısı yönünden azot dozları arasında en yüksek değer 31.8 adet ile 10 kg/da azot uygulamasında saptanmış, Asol çeşidi 30.7 adet ile en yüksek tabla sayısını oluşturmuştur. Araştıma sonucunda aspir çeşitlerinin tohum ve yağ verimi üzerinde azot uygulamalarının etkili olmadığı; bölge koşullarında aspir yetiştiriciliğinde yüksek yağ verimi ve yağ oranı açısından Hasankendi çeşidinin dikkate alınabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Çukurova ecological conditions in 2019 growing period at the experimental areas of Çukurova University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops. The aim of this study was to determine the effect of different nitrogen rate applications on yield and yield characteristics of some safflower cultivars. The experimental design was split plot with four different N rates in the main plots; in the sub-plots were the three safflower varieties. Nitrogen fertilizer was applied to 3 different safflower varieties (Göktürk, Hasankendi and Asol) in 4 different rates (0, 50, 100 and 150 kg/ha). According to the results; it was found that the oil yields of varieties varied between 599 and 688 kg/ha. The tallest plants with an average value of 75.1 cm were obtained by applying 100 kg N ha–1. Asol showed the highest plant height value (75.2 cm). Maximum number of capitula per plant (31.8) was observed in plots that received 10 kg N ha-1 and Asol yielded the highest values for number of capitula per plant (30.7). For the oil content and oil yield of safflower varieties, there was no significant difference among nitrogen application rates. It can be concluded that Hasankendi cv. could be promising in safflower cultivation uner region conditions in terms of higher oil yield and oil ratio.