Neovasküler yaşa bağlı makula dejenerasyonu tedavisinde intravitreal ranibizumab'dan intravitreal aflibersept'e shift yapılan hastalarda anatomik ve fonksiyonel sonuçlar
Anatomic and functional outcomes in patients which switch from intravitreal ranibizumab to intravitreal aflibercept in the treatment of neovascular age-related macula degeneration
  1. Tez No: 629204
  2. Yazar: ARMAĞAN FİLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜNGEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç:Neovasküler yaşa bağlı makula dejenerasyonu(YBMD) tedavisinde intravitreal ranibizumab(İVR)'dan intravitreal aflibersept(İVA)'e shift yapılan hastalarda anatomik ve fonksiyonel sonuçların değerlendirmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: 2016 Ocak-2020 Ocak tarihleri arasında kliniğimizde İVR'ye yetersiz yanıtı olup İVA'ya shift yapılan neovasküler YBMD olgularının görsel ve optik koherens tomografi(OKT) değişimleri retrospektif olarak incelendi.Hastaların shift başlangıç zamanı ve shift sonrası 3.,6.,12.ve 24.ayda en iyi düzeltilmiş görme keskinliği(EİDGK) ve OKT parametreleri değerlendirildi.OKT ile santral makula kalınlığı(SMK),en büyük intraretinal kistin alanı(EBİRKA),maksimum subretinal hiperreflektif materyal kalınlığı(MSRHMK),subretinal hiperreflektif materyal(SRHM)'nin reflektivite evrelemesi araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 31 hastanın 32 gözü alındı.Ortalama EİDGK shift başlangıç zamanı,shift sonrası 6.ve 24.ayda sırasıyla 0,94±0,38(0,3-2,1), 0,79±0,39(0,15-1,8), 1,04±0,66(0,15-3,1) logMAR idi.(shift sonrası 6.ayda p:0,003, 24.ayda p:0,270) Ortalama SMK shift başlangıç zamanı,shift sonrası 6.ve 24.ayda sırasıyla 304,8±88,1(181-565), 260,8±66,2(99-457), 277,0±73,6(165-439) µm idi.(shift sonrası 6.ayda p:0,012, 24.ayda p:0,138) Shift başlangıç zamanında 12 gözde intraretinal kist olup,bu 12 gözde ortalama EBİRKA shift başlangıç zamanı,shift sonrası 6.ve 24.ayda sırasıyla 0,160±0,310 (0,008-1,134), 0,093±0,234 (0-0,832), 0,025±0,046 (0-0,164) mm2 idi.(shift sonrası 6.ayda p:0,048, 24.ayda p:0,008) Shift başlangıç zamanında 16 gözde SRHM mevcut olup,bu 16 gözde ortalama MSRHMK shift başlangıç zamanı,shift sonrası 3.,6.,12.ve 24.ayda sırasıyla 181,0±61,3 (95-305), 163,5±68,9 (87-317), 159,7±58,4 (78-271), 155,1±75,1 (0-259), 158,2±87,2 (0-292) µm idi.(shift sonrası 3.ayda p:0,187, 6.ayda p:0,280, 12.ayda p:0,234, 24.ayda p:0,501) SRHM'nin reflektivite evre ortalaması shift başlangıç zamanı,shift sonrası 3.,6.,12.ve 24.ayda sırasıyla 2,31, 2,75, 2,75, 2,73, 2,78 idi. Sonuç:Shift sonrası 6.ayda EİDGK'de istatistiksel olarak anlamlı artış olurken, shift sonrası 24.ayda shift başlangıç zamanına göre istatistiksel olarak anlamlı değişiklik olmayıp görme keskinliği shift başlangıç zamanına göre korunmuştur.MSRHMK'da takiplerde anlamlı değişiklik olmaması bu gözlerde shift zamanında SRHM'in içeriğinde fibrotik oranın fazla,sıvı ve fibrin içeriğinin az olduğunu düşündürmektedir.3.aydan 24.aya kadar MSRHMK'nın 163,5 ile 155,1 µm arasında seyredip değişmemesi shift sonrası 3.aydan itibaren subretinal fibrozis geliştiğini desteklemektedir.Ayrıca shift başlangıcında SRHM reflektivite evre ortalamasının 2,31 olması SRHM içeriğinde fibrotik oranın fazla olduğunu, shift sonrası 3.aydan 24.aya kadar SRHM'nin reflektivite evre ortalamasının 2,73 ile 2,78 arasında seyretmesi ise 3.aydan itibaren subretinal fibrozis geliştiğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose:It was aimed to evaluate anatomical and functional results in patients who switch from intravitreal ranibizumab(IVR) to intravitreal aflibercept(IVA) in the treatment of neovascular age-related macula degeneration(AMD). Materials and Methods:Visual and OCT changes of neovascular AMD patients who underwent intravitreal aflibercept switch, which was an inadequate response to intravitreal ranibizumab injection at our clinic between January 2016 and January 2020, were retrospectively analyzed.Best Corrected Visual Acuity(BCVA) and parameters of optical coherence tomography(OCT) were evaluated at switch time and 3,6,12 and 24 months after the switch.Central macular thickness(CMT),area of the largest intraretinal cyst(ALIRC),maximum subretinal hyperreflective material thickness(MSRHMT),refractivity staging of subretinal hyperreflective material(SRHM) were investigated with OCT. Results:32 eyes of 31 patients were included in the study.Mean BCVA was 0,94±0,38(0,3-2,1), 0,79±0,39(0,15-1,8), 1,04±0,66(0,15-3,1) respectively at switch time,6 and 24 months after switch.(at 6 months after switch p: 0.003, 24 months p: 0.270) Mean CMT was 304,8±88,1(181-565), 260,8±66,2(99-457), 277,0±73,6(165-439) µm respectively at switch time,6 and 24 months after switch.(at 6 months after switch p:0,012, 24 months p:0,138) At switch time 12 eyes had IRC.In these 12 eyes,mean ALIRC was 0,160±0,310 (0,008-1,134), 0,093±0,234 (0-0,832), 0,025±0,046 (0-0,164) mm2 respectively at switch time,6 and 24 months after switch.(at 6 months after switch p:0,048, 24 months p:0,008) SRHM was present in 16 of the eyes at switch time. Mean MSRHMT of the 16 eyes was 181,0±61,3 (95-305), 163,5±68,9 (87-317), 159,7±58,4 (78-271), 155,1±75,1 (0-259), 158,2±87,2 (0-292) µm respectively at switch time, 3,6,12 and 24 months after switch.(at 3 months after switch p:0,187, 6 months p:0,280, 12 months p:0,234, 24 months p:0,501) Mean of SRHM reflectivity stage was 2,31, 2,75, 2,75, 2,73, 2,78 respectively at switch time, 3,6,12 and 24 months after switch. Conclusion:While there was a statistically significant increase in BCVA at 6 months after the switch,there was statistically no significant change at 24 months after switch compared to switch time and visual acuity is protected.The absence of significant changes at after switch follow-up in MSRHMT suggests that content of SRHM is high in fibrotic ratio and low in liquid and fibrin ratio in these eyes at switch time.MSRHMT ranges were from 155.1 to 163.5 µm, from 3 months to 24 months.It supports subretinal fibrosis from 3 months after the switch.In addition,at switch time the mean of SRHM reflectivity stage was 2.31 fibrotic ratio in SRHM content is high; and the mean of SRHM reflectivity stage was from 2.73 to 2.78 after switch supports subretinal fibrosis from 3 months.