Sınıf III hastalarda yüz maskesi apareyi ile birlikte lingual ark kullanımının dentofasial yapılar üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of facemask with lingual arch application on the dentofacial structures in class III malocclusion
- Tez No: 629203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÜLEÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı; mandibulaya uygulanmış lingual ark ile birlikte ortopedik yüz maskesi tedavisi görmüş maksiller retrognatiye sahip gelişim dönemindeki iskeletsel Sınıf III hastalarda meydana gelen dentofasial değişimlerinin incelenmesidir. Araştırmamızın materyalini Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinde bulunan maksiller gerilikten kaynaklanan Sınıf III malokluzyon endikasyonu konularak ortopedik tedavisi uygulanmış ve tüm kayıtları alınmış pubertal ve prepubertal büyüme döneminde bulunan hastaların lateral sefalometrik radyografları oluşturmaktadır. RME-Yüz maskesi grubu 16 (YM), RME-Yüz maskesi ile birlikte lingual ark grubu 16 (YM+LA), kontrol grubu 15 olmak üzere toplam 47 hastanın tedavi öncesi ve tedavi sonrası 94 adet lateral sefalometrik radyografisinde açısal ve lineer ölçümleri yapılmıştır. Normal dağılan değişkenlerin üç grupta karşılaştırılmasında ANOVA ve LSD testleri, normal dağılmayan değişkenlerin üç grupta karşılaştırılmasında Kruskal Wallis ve Dunn testleri kullanılmıştır. Normal dağılan iki bağımlı ölçümün karşılaştırılmasında eşleştirilmiş t testi, normal dağılmayan iki bağımlı ölçümün karşılaştırılmasında Wilcoxen testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre her iki uygulamada da maksillomandibular ilişkiler iyileşmiştir. YM+LA grubunda; lingual ark kullanımına bağlı olarak mandibular keserlerin retrüze olamaması negatif overjetin düzelmesi için mandibulanın daha fazla posterior rotasyon yapmasına ve buna bağlı olarak hastaların dik yön mesafelerinin artışına neden olmaktadır. Şiddetli olmayan maksiller geriliği ve mandibular prognatisi olan ve dikey yönde kısa yüze sahip Sınıf III malokluzyonlu hastalarda yüz maskesi tedavisinde lingual ark kullanımı overjet düzeliminde dental kamuflajı azaltacağı için tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this retrospective study is to analyze of the dentofacial changings in the prepubetral skeletally Class III patients with maxillary retrognathy who received both lingual arch teratment applied to the mandible and orthopedic facemask treatment. Lateral cephalometric radiograph of the pubertal and prepubertal growth period patients who had the orthopedically treated with indication of Class III malocclusion due to maxillary retardation and all records have been taken based on Gaziantep Universty Fakulty of Dentistry Orthodontics Department, creates the material of our study. Angular and lineer measurements of 94 pre-treatment and posttreatment lateral cephalometric radiographs of RME-Facemask 16 (YM), RME-Facemask with lingual arch 16 (YM+LA), Control group15; totally 47 patients were performed. ANOVA and LSD tests were used to compare normally distributed variables in three groups, and Kruskal Wallis and Dunn tests were used to compare non-normally distributed variables in three groups. Paired t test was used to compare two normally distributed dependent measurements, and Wilcoxen test was used to compare two non-normally distributed dependent measurements. According to the findings, maxillomandibular relationships were improved in both applications. In YM+LA group; The failure of the mandibular incisors to be retruded due to the use of lingual arch causes the mandible to make more posterior rotation and thus increase the steep distance of the patients in order to correct the negative overjet. In patients with Class III malocclusion with non-severe maxillary retardation and mandibular prognathy and low angle, lingual arch use may be recommended in the treatment of facemask, as it will reduce dental camouflage in overjet correction.