Yaşa bağlı makula dejenrasyonu tedavisinde kliniğimizden gerçek yaşam verileri
Real-life data from our clinic on the treatment of age related macular degeneration
- Tez No: 1015402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AHMET POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, gerçek yaşam klinik ortamında, tedavi-naif yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD) olan hastalarda intravitreal anti-vasküler endotelyal büyüme faktörü (AntiVEGF) tedavilerinin uzun dönem anatomik ve fonksiyonel sonuçlarını değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli, retrospektif ve gözlemsel çalışmada, 2018-2024 yılları arasında Anti-VEGF tedavisi (bevacizumab, ranibizumab, aflibercept veya ardışık geçiş/switch protokolleri) alan 50 yaş ve üzeri 328 hastanın 361 gözüne ait veriler analiz edilmiştir. Takip süresi yedi yıla kadar uzanmaktadır. Fonksiyonel sonuçlar LogMAR cinsinden en iyi düzeltilmiş görme keskinliği kullanılarak değerlendirilirken, anatomik yanıtlar santral makula kalınlığı, intraretinal sıvı, subretinal sıvı, pigment epitel dekolmanı, elipsoid zon (EZ) kaybı, hiperreflektif odaklar, dış retina tübülasyonu ve retina pigment epitel (RPE) atrofisini içeren optik koherens tomografi (OKT) biyobelirteçleri aracılığıyla incelenmiştir. Bulgular: Sonuçlar, eksüdatif aktivitede istatistiksel olarak anlamlı bir azalma olduğunu; intraretinal sıvı varlığı başlangıçta %50,4 iken 12. ayda %33,3'e, subretinal sıvı varlığının ise başlangıçta %65,7 iken 36. ayda %26,6'ya kadar dramatik bir şekilde düştüğünü göstermiştir. Santral makula kalınlığı da Anti-VEGF ajanlarının vasküler hiperpermeabiliteyi kontrol etmedeki anatomik başarısını doğrulayacak şekilde anlamlı bir azalma sergilemiştir. Bununla birlikte, sıvı kompartımanlarının başlangıçtaki yanıta rağmen, takip süresi boyunca kronik dejeneratif yapısal değişikliklerin ilerlediği görülmüştür. Dış retina tübülasyonu insidansı %8,0'dan %29,5'e, RPE atrofisi %14,4'ten %46,9'a ve ISOS kaybı %53,2'den 36. ay itibarıyla %73,4'e yükselmiştir. Ayrıca, yıllık ortalama enjeksiyon sayısı ilk yıl 7,48 iken, COVID-19 pandemisi sırasında (2020-2021) belirgin şekilde düşmüş olup, bu durum gerçek yaşamdaki zorunlu tedavi kesintilerini yansıtmaktadır. Fonksiyonel olarak, görme keskinliği genel kohort için uzun dönemde görsel kazanımlar sınırlı kalmıştır. Anatomik kurumaya rağmen görsel iyileşmedeki bu sınırlılık, fotoreseptör bütünlüğünün ilerleyici kaybı ve maküler atrofi ile güçlü bir şekilde ilişkilendirilmiştir. Sonuç: Anti-VEGF tedavisi yaş tip YBMD'de eksüdasyonu başarılı bir şekilde kontrol etse de, gerçek yaşamdaki takip aralığı ve sıklığındaki kısıtlamalar ve kronik nörodejeneratif süreçlerin kaçınılmaz ilerleyişi uzun dönem fonksiyonel başarıyı sınırlamaktadır. Tedavi aralıklarının bireyselleştirilmesi ve görsel prognozun tahmin edilmesi için OKT biyobelirteçlerinin düzenli olarak izlenmesi klinik yönetimde değerlidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to evaluate the long-term anatomical and functional outcomes of intravitreal anti-vascular endothelial growth factor (anti-VEGF) treatments in patients with treatment-naive neovascular age-related macular degeneration (nAMD) in a realworld clinical setting. Materials and Methods: In this single-center, retrospective, and observational study, data from 361 eyes of 328 patients aged 50 years and older, who received anti-VEGF therapy (bevacizumab, ranibizumab, aflibercept, or sequential switch protocols) between 2018 and 2024, were analyzed. The follow-up period extended up to seven years. Functional outcomes were assessed using best-corrected visual acuity in LogMAR, while anatomical responses were evaluated via optical coherence tomography (OCT) biomarkers, including central macular thickness, intraretinal fluid, subretinal fluid, pigment epithelial detachment, ellipsoid zone (EZ) loss, hyperreflective foci, outer retinal tubulation, and retinal pigment epithelium (RPE) atrophy. Results: The results demonstrated a statistically significant reduction in exudative activity, with intraretinal fluid decreasing from 50.4% to 33.3% at the 12th month and subretinal fluid dramatically dropping from 65.7% to 26.6% at the 36th month. Central macular thickness also showed a significant reduction, confirming the anatomical success of the anti-VEGF agents in controlling vascular hyperpermeability. However, despite the initial resolution of fluid compartments, chronic degenerative structural changes progressed over the follow-up period. The incidence of outer retinal tubulation increased from 8.0% to 29.5%, RPE atrophy from 14.4% to 46.9%, and ISOS loss from 53.2% to 73.4% by the 36th month. Furthermore, the mean number of annual injections was 7.48 in the first year but significantly declined during the COVID-19 pandemic (2020-2021), reflecting real-world treatment disruptions. Functionally, visual acuity improvements were limited in the long term for the overall cohort. This limitation in visual improvement, despite anatomical drying, was strongly associated with progressive loss of photoreceptor integrity and macular atrophy. ix Conclusion:Although anti-VEGF therapy successfully controls exudation in neovascular age-related macular degeneration, limitations in real-world follow-up intervals and treatment frequency, along with the inevitable progression of chronic neurodegenerative processes, restrict long-term functional outcomes. Regular monitoring of OCT biomarkers is valuable in clinical management for individualizing treatment intervals and predicting visual prognosis