Yoğun bakım hastalarında hipotalamo-hipofizer-adrenal aks ve tiroid fonksiyonlarının hastalık progresyonu ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of hypothalamo-pituitary-adrenal axis and thyroid functions with disease progression in intensive care patients
- Tez No: 629235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kritik hastalık hipotalamus-hipofiz-periferal hormon akslarında önemli değişimlerle karakterizedir. Kritik hastalığın akut fazında vücuda maliyeti yüksek olan anabolik süreçler ertelenir ve hızlı gelişen nöroendokrin değişimler insan vücudunu katabolik bir sürece sokar. Kritik hastalığın ortaya çıkışından saatler veya günler sonra görülen hormonal değişimler sıklıkla organizma tarafından seçilmiş ve sağ kalım için yararlıdır, ancak kritik hastalığın uzaması durumunda ortaya çıkan endokrin değişimler zararlı olabilir ve iyileşmeyi yavaşlatabilir. Bu çalışmanın amacı kritik hastalığın kronik fazındaki hormon seviyelerinin incelenmesi, hormon seviyelerinin hastalık şiddet göstergeleri ile arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışmamız Fırat Üniversitesi, Tıp Fakültesi dahili yoğun bakım ünitesinde tedavi edilen ardışık 50 hasta ve endokrinoloji polikliniğine başvuran 50 sağlıklı kontrol ile gerçekleştirildi. Yoğun bakımdaki hastalarda, luteinize edici hormon (LH), folikül stimülan hormon (FSH), total testosteron, estradiol, tiroid stimülan hormon (TSH), serbest tiroksin (fT4), adrenokortikotropik hormon (ACTH), kortizol ve prolaktin seviyeleri 1. ve 8. günlerde değerlendirildi. Kontrol grubunda sadece başlangıçta değerlendirme yapıldı. Hastalık şiddeti acute physiology and chronic health evaluation ii (APACHE-II) ve sequential organ failure assessment (SOFA) ölçekleri ile değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması 74,7 ± 13,7 yıl, kontrol grubunun 70,8 ± 8,0 yıldı. Hastaların %48'i erkek, %52'si kadındı, kontrol grubunun ise %46'sı erkek, %54'ü kadındı. Hasta ve kontrol grubu yaş (p=0,089) ve cinsiyet (p=0,841) açısından benzerdi.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE RELATIONSHIP OF HYPOTHALAMO-PITUITARY-ADRENAL AXIS AND THYROID FUNCTIONS WITH DISEASE PROGRESSION IN INTENSIVE CARE PATIENTS Critical illness is hallmarked by major changes in all hypothalamic–pituitary–peripheral hormonal axes. In the acute phase of critical illness, rapid neuroendocrine changes try to direct the human body toward a catabolic state to ensure provision of elementary energy sources, whereas costly anabolic processes are postponed. Whereas the alterations in hormonal levels during the first hours and days after the onset of critical illness are selected and are likely beneficial for survival, endocrine changes in prolonged critically ill patients could be harmful and may hamper recovery. The aim of our study is to determine the hormone levels in the chronic period of critical illness, and to evaluate the relationship between hormone levels and disease severity indicators. Our study was carried out with 50 consecutive patients who were treated at the medical intensive care unit of Fırat University Faculty of Medicine and 50 healthy controls applied to Fırat University endocrinology polyclinics. Luteinizing hormone (LH), follicle-stimulating hormone (FSH), total testosterone, estradiol, thyroid stimulating Hormone (TSH), free thyroxine (fT4), adrenocorticotropic hormone (ACTH), cortisol and prolactin levels were evaluated on the 1st and 8th days of ICU stay in all patients. These hormone levels were evaluated only at baseline in the control group. Illness severity is assessed with acute physiology and chronic health evaluation ii (APACHE-II) and sequential organ failure assessment score (SOFA). The mean age of the patients was 74.7 ± 13.7 years, and the control group was 70.8 ± 8.0 years. 48% of the patients were male and 52% were female, while the control group was 46% male and 54% female. The patient and control groups were similar in age (p = 0.089) and sex (p = 0.841).