İn situ ve invaziv duktal meme karsinomlarında tümörü infiltre eden lenfositlerde immün kontrol noktası inhibitörlerinin ((PD-1, TIM-3, LAG-3 ve Tıgıt) ekspresyonu ve prognostik faktörler ile ilişkisi
İn si̇tu ve i̇nvazi̇v duktal meme karsi̇nomlarinda tümörü i̇nfi̇ltre eden lenfosi̇tlerde i̇mmün kontrol noktasi i̇nhi̇bi̇törleri̇ni̇n ((PD-1, TIM-3, LAG-3 ve Tigit) ekspresyonu ve prognosti̇k faktörler i̇le i̇li̇şki̇si̇
  1. Tez No: 629234
  2. Yazar: ELİF ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Meme kanseri kadınlarda görülen en sık kanser olup dünyada sıklığı giderek artmaktadır. Son yıllarda inflamatuar yanıtın belirgin olarak eşlik ettiği meme kanserlerinin tedavisinde immünoterapi önemli bir seçenek olarak öne çıkmıştır. Bu konuda tümörü infiltre eden lenfositler (TİL) ve TİL üzerindeki immün kontrol noktası reseptörlerinin ekspresyonları önem kazanmıştır. Çalışmamızda 312 invaziv, 68 in situ meme kanserinde stromal TİL oranı ve tersiyer lenfoid yapılanma belirlenmiştir. İmmünhistokimyasal çalışma ile intratümöral ve stromal TİL üzerindeki PD-1, LAG-3 ve TİM-3 ekspresyonları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer in women and its frequency is increasing worldwide. Recently, immunotherapy has been determined as an important choice, especially in tumors which markedly inflammatory response. In studies about this subject, it has been found that immuno-control point receptors are highly expressed in tumor-infiltrating lymphocytes. In this subject tumor infiltrating lymphocytes (TIL) and the expression of immune control point receptors on TIL has gained importance. In our study, stromal TIL rates and tertiary lymphoid structures were determined in 312 invasive, 68 in situ breast cancer. With the immunohistochemical study, PD-1, LAG-3 and TIM-3 expressions on intratumoral and stromal TIL were investigated.