Türkiye'de tütün üretiminin sosyo-ekonomik boyutları ve perspektifler
Dimension of social and economic of tobacco production at the Turkey
  1. Tez No: 62924
  2. Yazar: ABDURRAHMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Tütün.Türkiye ekonomisinde üretim, istihdam, imalat.ihracat.ve hazine gelirleri açısından önemli olan başlıca tarım ve endüstri bitkisidir.Bununla beraber.ülke tütüncülüğünde önem arzeden çeşitli sorunlar bulunmaktadır. Son yıllarda tütünle ilgili bazı yasal ve idari karalar alınmış, bunun sonucunda ülkede sigara üretiminin özelleştirilmesi ve değişen tüketici taleplerine göre sigara dış alımının serbestleşmesi gibi çalışmalara hız verilmiştir.Ayrıca yabancı kökenli tütün yetiştiriliciğine yönelme çalışmaları da ağırlık kazanmıştır. Dünya'da büyük sigara tekelleri yürüttükleri kampanyalarla tüketiciyi kendi ürünlerine doğru yönlendirmişlerdir.Ancak şark tipi tütünler,sigara harmanlarının önemli bir payını oluşturmasına karşın bu payı düşürme eğilimleri giderek hız kazanmıştır. Böyle bir durumda Türk tütüncülüğü sorunlarının bütün boyutlarıyla tartışılması ve muhtemel çözümlerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı da tarım,ticaret ve sanayiyi kapsayan bir proje üzerinde durulması.ve Türk tütün politikasının sağlam temellere dayandırılmasının zorunlu olduğu görülmektedir.Çalışma bu zorunluluğun bir ürünüdür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tobacco is an essential industrial and agricultural plant is Turkish economy.The importance of tobacco is in production employing, manufacture, export and treasure income branches. In addition to this, there are various problems that indicate great importance in country work of tobacco. In recent years,some legal and administrative decisions related with tobacco were taken;at the end of this,the studies of making the tobacco production private and making the import of tobacco according to the demand of consumer free are acceiarated. The consumer is tended to the productions of their own by the help of the campaings which were put forward by the tobacco monopolies in the world. However, although there are great amount of oriental tobacco in blenders.there are also tendency to decrease this amount. In this situation,one should argue the Turk tobacco problems and develop the possible solutions. Because of this, one should develop the project which comprises agriculture,trade,and industry.and it is obviously seen that Turk tobacco polcy should be relied on basic foundalions.This study is a product of this obligatory.