Spinal anestezi ile yapılan transüretral cerrahilerde preoperatif ısıtmanın hasta hemodinamisi ve post operatif titreme üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of preoperative warming on patient hemodynamics and post operative tremors in transurethral surgeries performed with spinal anesthesia
- Tez No: 629241
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALEDDİN SOYALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: Titreme, spinal anestezi sonrası %39 oranında görülebilen bir komplikasyon olmasına rağmen klinik uygulamalarda çoğu zaman dikkatten kaçan bir durumdur. Ancak titremenin oksijen tüketimini (%400'e kadar), karbondioksit üretimini ve metabolik hızı arttırdığı, böylece arteriyel hipoksi ve asidoza katkıda bulunduğu gösterilmiştir. Basınçlı hava ısıtıcılar ile hipotermi ve titreme gelişmesi engellenebilir, ancak bu cihazların intraoperatif etkisi kısıtlıdır. Bu çalışmayla preoperatif basınçlı hava ısıtıcılarının 45-80 yaş arası hastalarda perioperatif hipotermi ve titreme üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışma için etik kurul onamı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulundan (17.04.2019/09) alındı. Elektif transüretral cerrahi planlanan, ASA skoru I-II, yaşları 45-80 arasında değişen, 120 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar kapalı zarf yöntemi ile randomize edilerek, 3 gruba ayrıldı. Hastalar operasyondan 60 dakika önce preoperatif değerlendirme odasına alındı. Bütün hastalara geniş damar yolu açılıp i.v. 10cc/kg dozunda kristalloid mayi verildi. Non invaziv kan basıncı, kalp atım hızı, periferik oksijen saturasyonu ve timpanik membran sıcaklıkları değerlendirildi. Grup A operasyondan 60 dakika önce, Grup B operasyondan 30 dakika önce 38 0C'ye ayarlanmış basınçlı hava ısıtma sistemiyle ısıtıldı. Grup C ise preoperatif değerlendirme odasına alınıp değerlendirildi ancak ısıtma işlemi uygulanmadı. Hastalar oturur pozisyonda gerekli asepsi ve antisepsi koşulları sağlandıktan sonra L2-L3 veya L3-L4 spinal aralıktan, 25 G Quincke tip, spinal iğne kullanılarak spinal anestezi işlemi uygulandı. Cerrahi süre, hasta ve cerrah memnuniyeti (iyi, kötü ve orta olarak) değerlendirilip kayıt edildi. Postoperatif dönemde titreme Crossley ve Mahajan tarafından oluşturulan titreme testi ile değerlendirildi. Verilerin istatiksel analizi yapılarak yorumlandı. Anlamlılık düzeyi p0.05). Grup A ve Grup B'de, Grup C'ye kıyasla hipotermi ve titreme dereceleri anlamlı derecede daha düşük bulundu (p0.05). Sonuç: Preoperatif ısıtmanın, intraoperatif hipotermi ve titreme derecelerini düşürdüğü, kan basınçları, kalp atım hızı ve periferik oksijenasyon üzerine anlamlı etkileri olmadığı, hasta ve cerrah memnuniyetini ise arttırdığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Although trembling is a complication with an incidence rate of 39% after spinal anesthesia, it is often an overlooked condition in clinical practice. However, it has been demonstrated that trembling increases oxygen consumption (up to 400%), carbon dioxide production, and metabolic rate, contributing to arterial hypoxia and acidosis. Hypothermia and trembling development can be prevented with compressed air heaters; however, the intraoperative effects of these devices are limited. With this study, the purpose was to investigate the effects of preoperative compressed air heaters on perioperative hypothermia and trembling in patients between the ages of 45 and 80. Material and Method: The ethics committee approval for the study was obtained from the Ethics Committee of Clinical Research (17.04.2019/09) of Van Yuzuncu Yil University. A total of 120 patients who were scheduled for Elective Transurethral Surgery with ASA scores between I-II and with an age range of 45-80 were included in the study. The patients were randomized with Closed Envelope Method, and were then divided into 3 groups. The patients were taken to preoperative evaluation room 60 minutes before the surgery. Wide vascular access was opened in all patients, and crystalloid fluid was administered i.v. at a dose of 10cc/kg. Non-Invasive Blood Pressure, Heart Rate, Peripheral Oxygen Saturation, and Tympanic Membrane Temperatures of the patients were evaluated. Group A was heated 60 minutes before the surgery, and Group B 30 minutes before the surgery with a compressed air heating system set to 38oC. Group C was taken to the preoperative evaluation room and was evaluated there. However, the heating process was not applied to Group C. After the patients were provided with necessary asepsis and antisepsis conditions in sitting position, spinal anesthesia was performed through L2-L3 or L3-L4 spinal range with 25 G Quincke-type spinal needle. Surgical durations and patient and surgeon satisfactions (good, bad, and moderate) were evaluated and recorded. The trembling during the postoperative period was evaluated with the Trembling Test, which was developed by Crossley and Mahajan. The data were analyzed with statistical analysis methods, and were then interpreted. The significance level was considered as p0.05). In Group A and Group B, hypothermia and trembling scores were lower at significant levels compared to Group C (p0.05). Conclusion: It was concluded that preoperative heating reduces intraoperative hypothermia and trembling degrees, does not have significant effects on blood pressures, heart rates, and peripheral oxygenation, and increases patient and surgeon satisfaction.