Alzheimerlı hastalarda klinik ve biyokimyasal parametrelerle periodontal durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of periodontal states in alzheimer patients with clinical and biochemical parameters
  1. Tez No: 629242
  2. Yazar: EZGİ KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ÖZGEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Periodontal hastalık nedeniyle sistemik enflamatuvar moleküllerdeki artış beyindeki enflamasyonu etkileyerek Alzheimer hastalığına katkıda bulunabilir. Salgılanan proenflamatuvar sitokinler Alzheimer hastalığının patolojik bulgusu olan amiloid beta üretimi, agregasyonu ve toksisitesi ile sonuçlanmaktadır. Bu kesitsel çalışmada Alzheimer hastalığı ve periodontal hastalık için, Alzheimerlı hastalarda periodontal durumun klinik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 30 Alzheimer hastası ve benzer yaşta 31 sistemik sağlıklı kontrol hastası çalışmamıza dahil edildi. Alzheimer ve kontrol grubu hastalarının periodontal parametreleri kaydedildi. Hastalardan kan ve tükürük örneği alındı. Serum ve tükürük IL-1β ve TREM-1 seviyeleri ELISA teknolojileri kullanılarak analiz edildi. Veriler parametrik ve non-parametrik yöntemler ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The increase in systemic inflammatory molecules due to periodontal disease may affect inflammation in the brain and contribute to Alzheimer's disease. Secreted proinflammatory cytokines result in amyloid beta production, aggregation and toxicity, which is the pathological finding of Alzheimer's disease. In this cross- sectional study, clinical and biochemical evaluation of periodontal status in Alzheimer's patients was aimed for Alzheimer's disease and periodontal disease. Material and methods: 30 Alzheimer's patients and 31 systemic healthy control patients of similar age were included in our study. Periodontal parameters of Alzheimer's and control group patients were recorded. Blood and saliva samples were taken from the patients. Serum and saliva IL-1β and TREM-1 levels were analyzed using ELISA technologies. The data were evaluated by parametric and non-parametric methods.