Donuk omuz hastalarında genel anestezi altında manipülasyon yapılmasına artroskopik rotator interval eksizyonu prosedürünün eklenmesi klinik sonuçları olumlu yönde etkiler mi?
- Tez No: 629245
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Adhesiv Kapsülit (donuk omuz); ağrı, eklem sertliği, hareket kısıtlılığı ve belirgin morbidite ile seyreden bir hastalıktır. Fonksiyon zamanla iyileşir, ancak tam ve ağrısız hareket açıklığı her hastada tam olarak elde edilemez. Omuzda sertliğin ve hareket kısıtlılığının konservatif tedaviye rağmen geçmediği vakalarda cerrahi tedavilere başvurulur. Biz çalışmamızda cerrahi tedavi seçimini sorguladık. Acaba anestezi altında manipülasyon hasta fonksiyon, ağrı ve hareket açıklıklarında yeterli iyileşme için yeterli midir yoksa bu işleme artroskopik rotator interval eksizyonu eklenmesi gerekli midir? Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde Donuk omuz tanısı konan hastaların hepsine UCLA omuz skoru testi yaptık. Hastalarımızın muayenesini kayıt altında aldık. 2015 ile 2019 arasında donuk omuz tanısı ile kliniğimizde aynı cerrah tarafından opere edilen hastalarımızı iki gruba ayırdık. Glenohumeral artriti, masif rotator manşet yırtığı, biseps yırtığı, glenohumeral eklemi ilgilendiren kırığı olan, bize başvurmadan dış merkezde invazif bir tedavi almış olan ya da fizik tedavisini alamamış hastalarımızı çalışmanın dışında bıraktık. Birinci gruba sadece anestezi altında manipülasyon uygulandı. İkinci gruba anestezi altında manipülasyon ve artroskopik rotator interval eksizyonu uyguladık. Hastalara ameliyat sonrası standart fizik tedavi protokolümüzü uyguladık. Hastaları 24. Ay sonunda kliniğimizde UCLA, CONSTANT, DASH skorları hesaplandı, tüm hareket açıklıkları muayene edildi. Fleksiyon ve abduksiyon güçleri dinamometre ile ölçülüp not edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Adhesiv Capsulitis (frozen shoulder) is a disease with pain, joint stiffness, restriction of movement and marked morbidity. The function improves over time, but complete and painless range of motion cannot be achieved in every patient. Surgical treatments are used in cases where stiffness and restriction of motion in the shoulder do not heal despite conservative treatment. In our study, we questioned the choice of surgical treatment. Is manipulation under anesthesia adequate for adequate improvement in patient function, pain and range of motion, or is it necessary to add an arthroscopic rotator interval excision to this procedure? Material and Methods: We performed UCLA shoulder score test for all patients diagnosed with adhesive capsulitis in our clinic. We took the examination of our patients under record. We divided our patients who were operated by the same surgeon in our clinic between 2015 and 2019 with a frozen shoulder diagnosis into two groups. We excluded patients with glenohumeral arthritis, massive rotator cuff tear, biceps tear, intraarticular fracture of the glenohumeral joint,patients who received an invasive treatment at the outer center before applying to our clinic, or who could not receive physical therapy. The shoulders of the first group of patients were manipulated under anesthesia. We applied additionally arthroscopic rotator interval excision to the second group. We applied our post-operative standard physical therapy protocol to patients. At the end of the 24th month, patients were examined in our clinic, UCLA, CONSTANT, DASH, range of motion of shoulders were recorded. Flexion and abduction forces were measured with a dynamometer and recorded.