Kütahya ili su kaynakları ve ekonomik değerlendirilmesi
The Water sources of Kütahya and economic evaluation
- Tez No: 62930
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI DÜĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Ekonomik gelişme ve yaşam kalitesinin geliştirilmesi için su kaynaklarının kontrolü ve kullanımı bir zorunluluktur. Su kaynaklarının koruma ve kullanımını sağlayacak yönetim biçimi, insan ihtiyaçlarını sürekli olarak karşılayacak şekilde olmalıdır. Kütahya'nın sahip olduğu su potansiyelini halkın kullanımına sunarken, su kaynaklarının gelişmesine ve kullanılmasına yönelik planlarla birlikte; yörenin sosyal ve ekonomik gerçeklerine uyumlu bir yönetim modeli de araştırılmıştır. Bu planlarda akarsu havzaları en uygun coğrafi birimler olarak düşünülmüştür. Mevcut su kaynaklarının Kütahya ekonomisine kazandırılması araştırılırken, akarsu rejimlerinin düzensizliği, havzaların farklılığı, yaz ve kış mevsimlerinin farklılığı tespit edilip, bölge halkı için ekonomik önemi olan yönler saptanmaya çalışılmıştır. Akarsuyun çıkış noktasında içme suyu olarak; aşağı bölümlerinde ise sulama suyu olarak kullanılabilmesi gibi projelerin başarı ile uygulanabilmesi yalnızca kaliteli su sağlanıp tarlalara getirilmesi ile değil, toprakta oluşabilecek tuz birikmesi, tuzluluk ve alkalilik tehlikelerine karşı önlemler ve kontroller ile mümkün olacaktır. Yöredeki üç akarsuyun havzaları içinde olması, barajlar için avantajdır. Barajlar sulu tarıma imkan sağlayacağından ova kesimlerinde tarıma daha fazla yer verilebilecektir. Som balığı gibi göçmen balıkların geçişini sağlayacak basamaklı havuzlar ve balık merdivenleri tasarlanıp uygulanabilir. Kaynakların zenginliği su ürünleri yetiştiriciliğinin kazançlı olacağını düşündürmektedir. Kuruluş maliyetlerine bakılarak kendilerini üç yılda amorti edebilecek balık çiftlikleri projeleri geliştirilebilecektir.Termal suların, tesislerin geliştirilmesi ve reklam çalışmalarının yeterince yapılması gereklidir. Yapılacak sondaj çalışmaları ile daha çok ve sıcak su sağlanabilecektir. Netice olarak, Kütahya su kaynaklarının ekonomik değerlendirilmesinde gerekli olan idari yönetim modelinin bölgesel düzeyde organize edilmesi en sağlıklı çözüm önerisidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is necessary to control and using, the sources of water for economic development and to emprove the life quality. The form of management to get the protection and using sources of water must cover the human necessities. When presents the water potentials of Kütahya, for using, with plans of using and development; the form of management which it is well-adjusted economic and social reality, have searched. The river basins have thought the most appropriate geographical units. When the water sources of Kütahya have searced the irregular regimes of rivers, differences of river basins, differences of summer and winter, have established. And important economic sides for the common people of Kütahya have determined. Some successfully projects; like, to use the water for drinking at the beginning of the river and to use the water for using become watery at the end of the river; were ensured both to get the quality water and bring to the arable fields; at the same time to control and to get some preventions for salt collections, and dangerous of salted and alkaline. Three rivers which they are in their basins are advantage for dams. Dams were more suitable for water agriculture. Because of this, water agriculture will use in having plains. Docks with steps and stairs for fishes, for passing the immigrant fishes, like salmons, may be project and apply. It is thinking that; because of the wealth of the sources to raise of the water product will be gainful.The fish farms projects; which they can pay of themselves in three years; will improve. Their organization costs must calculate. It is necessary advertisements and to improve the foundations of thermal springs. It will get more hot water with the works of drillings. At the end, most beneficial suggestion is, to organize the plain of management in regional level for economic evaluation of water sources.