Kütahya ili ve çevresinin iklimi
Climate of Kütahya province and its surroundings
- Tez No: 967992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Ege Bölgesi'nin İçbatı Anadolu bölümünde yer alan Kütahya ili ve çevresinin iklimi güncel meteorolojik verilerle ortaya konulmuştur. Hava şartları durağan değil, dinamiktir ve sürekli olarak yeni veriler, yeni ölçümler yapılmasıyla iklim parametreleri de yenilenmektedir. Kütahya merkez, Tavşanlı, Simav ve Gediz ilçeleri ile komşu il merkezleri olan Afyonkarahisar ve Uşak şehirlerinin iklim özellikleri çıkartılmış ve mukayese edilmiştir. Bu çalışmada MGM'den temin edilen verilerle inceleme sahasında seçili altı meteoroloji istasyonu için günlük yağış ve sıcaklık değerleri için 1960-2023 yılları arasındaki veriler, rüzgâr değerleri için ortalama son 55 yılın verileri kullanılmıştır. Diğer iklim elemanlar için ortalama son 50 yılın meteorolojik verilerinden faydalanılmıştır. İklim parametreleri tercih edilirken gözlem metotlarından sinoptik meteoroloji istasyonlarında 1960 yılı, küçük ve büyük klima istasyonları ise sinoptik istasyonlardan sonra kamu hizmetine alınmasından dolayı birkaç yıl geç ölçüme başlanmış olması seçimlerimizde etkili olmuştur. Verilerin tamamında en az, kesintisiz olarak 50 yıllık ölçümün olmasına özen gösterilmiştir. Bu bakımdan uzun yıllardan günümüze, en güncel meteorolojik veriler kullanılarak derinlemesine incelenmiştir. Araştırma alanına ait uzun dönem iklim verileri analiz edilmiştir. Analizler, çeşitli iklim sınıflandırma yöntemleriyle (Köppen, De Martonne, Thornthwaite ve Erinç) desteklenmiştir. İncelediğimiz arazi için sıcaklık, yağış, basınç, rüzgâr başta olmak üzere meteorolojik parametrelerin oluşturduğu iklim koşullarındaki farklılıkları çıkartılmıştır. Özellikle sıcaklık ortalamaları birbirine yakın olsa da yıllık yağış miktarlarında belirgin farklar olduğu görülür. Bu farklar, su kaynakları, tarımsal faaliyetler, bitki örtüsü üzerinde farklı etkiler oluşturmaktadır (Koç 2011; Yıldırım ve diğ. 2016). İklim sınıflandırmalarına göre de farklılıklar gözlemlenir. Köppen tasnifine göre Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, Tavşanlı Step İklimi, Gediz ve Simav ise step sahası dışında nemli iklimlere yakın iklim tipinde olduğu, De Martonne tasnifine göre Simav; yarı-nemli bölgeler içerisinde, diğerleri ise step-nemli bölgeler içerisine girmektedir. Sürekli değişen iklim koşullarına uygun iv objektif, nicel gözlem yöntemleri kullanılmıştır. İklim değişikliği senaryoları iyimser (RCP4.5) ve kötümser (RCP8.5) Kütahya ve Uşak şehirleri için araştırılmıştır. Yeni elde edilen veriler ışığında çalışma sahası için sektörel olarak (tarım, endüstri, su yönetimi, ulaşım…gibi) etkileri sonuç kısmında öneriler ve tartışmalar şeklinde yazılmıştır. Bu argümanlar çalışmamızı bundan önce yapılan az sayıdaki çalışmadan ayırmış ve güncel verilerin kullanılması da araştırmacılar için değerli bir kaynak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Kütahya, located in the Inner Western Anatolia subregion of the Aegean Region, has a climate that is monitored using up-to-date meteorological data. Since weather conditions are dynamic, key climate parameters such as temperature, precipitation, and humidity are regularly updated through ongoing measurements. The climatic characteristics of Kütahya city center, the districts of Tavşanlı, Simav, and Gediz, as well as the neighboring provincial centers of Afyonkarahisar and Uşak, have been identified and compared. In this study, data obtained from the Turkish State Meteorological Service (MGM) were used. Daily precipitation and temperature records from 1960 to 2023 were analyzed for six selected meteorological stations within the study area, while average wind data from the past 55 years were utilized for evaluating wind characteristics. For other climatic elements, average meteorological data from approximately the last 50 years were utilized. In selecting climate parameters, the start dates of observation methods were taken into account: while synoptic meteorological stations began operations in 1960, small and large climate stations were commissioned several years later, following the establishment of synoptic stations. This influenced the selection of data sources. Care was taken to ensure that all datasets included a minimum of 50 years of uninterrupted measurements. In this respect, the study is based on long-term and up-to-date meteorological data, allowing for an in-depth analysis of the climate over time. Longterm climate data for the study area were analyzed and supported by various climate vi classification methods, including Köppen, De Martonne, Thornthwaite, and Erinç. Differences in climatic conditions across the area were identified based on key meteorological parameters such as temperature, precipitation, pressure, and wind. Although average temperatures across the region are relatively similar, significant differences are observed in annual precipitation amounts. These variations have diverse impacts on water resources, agricultural activities, and vegetation cover (Koç, 2011; Yıldırım ve diğ., 2016). Differences are also evident in climate classifications. According to the Köppen classification, Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, and Tavşanlı fall under the Steppe Climate (BS), whereas Gediz and Simav are classified as having climate types closer to humid regions, outside the steppe zone. In the De Martonne classification, Simav is categorized as a semi-humid region, while the other locations fall into the steppe–semi-humid transitional zone. Objective and quantitative observation methods appropriate for continuously changing climate conditions were employed in this study. Climate change scenarios—optimistic (RCP4.5) and pessimistic (RCP8.5)—were analyzed specifically for the cities of Kütahya and Uşak. Based on newly obtained data, the sectoral impacts of climate change on the study area (e.g., agriculture, industry, water management, transportation) are discussed in the conclusion section through recommendations and evaluations. These arguments distinguish this study from the limited number of previous works, and the use of upto-date data provides a valuable resource for future research.