Vardiyalı sağlık çalışanlarında sirkadiyen ritim ve beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of circadian rhythm and nutritional status in shift health professionals
- Tez No: 629307
 - Danışmanlar: PROF. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın amacı vardiyalı sağlık çalışanlarında, sirkadiyen ritim ve beslenme durumu ilişkisini değerlendirmektir. Çalışmaya vardiyalı olarak çalışan 44 sağlık çalışanı (12 erkek, 32 kadın) dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında 7 günlük besin tüketim kaydı ve 4 günlük fiziksel aktivite kaydı alınmıştır. Bireylerin günlük enerji ve besin ögesi alımları, gereksinimi karşılama yüzdesi, besin gruplarının tüketim miktarı ve fiziksel aktivite düzeyi hesaplanmıştır. Sirkadiyen ritmini değerlendirmek için Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ), uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) kullanılmıştır. Vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel çevresi, kalça çevresi ve vücut yağ kompozisyonu ölçülmüştür. Çalışmanın sonucunda vardiyalı çalışma gününde bireylerin beslendikleri ana ve ara öğün sayısı daha az bulunmuştur (p0,05). PUKİ sınıflandırmasına göre erkeklerin %75,0'i, kadınların %62,5'i kötü uyku kalitesine sahip olarak sınıflandırılmıştır (p=0,050). Vardiyalı çalışma günlerinde bireylerin besin tercihleri, beslenme ve fiziksel aktivite durumunun değiştiği sonucuna varılmıştır. Sağlıklı beslenmenin sürdürülmesinde vardiyalı çalışma döneminde, sağlıklı besin tercihlerinde bulunulması ve yeterli su tüketiminin sağlanması için çalışanlar teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relationship between circadian rhythm and nutritional status in shift health professionals. A total of 44 health professionals working in shifts were included in this study. Within the scope of the study, 7-day food consumption record, and 4-day physical activity record were taken. The daily energy and nutrient intake, percentage of meeting the requirement, intakes of each food groups, and physical activity level of individuals were calculated. Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ) was used to evaluate circadian rhythm and Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) was used to assess the sleep quality. Body weight, height, waist circumference, hip circumference, and body fat composition were measured. As a result of the study the number of meals and snacks were found to be less on the night-shift days (p0.05). According to PSQI classification, 75.0% of men and 62.5% of women were classified as having poor sleep quality (p=0.050). It was concluded that individuals' nutritional preferences, nutritional status, and physical activity status change during night-shift days. Workers should be encouraged to make healthy food choices and ensure adequate water consumption during the night-shift work period for maintaining healthy diet.