Vardiyalı çalışan sağlık personelinin serum nesfatin-1 düzeyi ile sirkadiyen ritim, enerji gereksinimi ve beslenme durumu ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum nesfatin-1 level, circadian rhythm, energy requirement, and nutritional status in shift working health personnel
  1. Tez No: 891331
  2. Yazar: MERYEM ÖZDEMİR PETEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ANIL ERBAĞCI, PROF. DR. AYLA GÜLDEN PEKCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Vardiyalı çalışan bireylerde sirkadiyen sistem bozulması, uyku düzensizliği ve devamında meydana gelen enerji dengesi değişikliği, beslenme bozukluğu durumu olağandır. Beslenme zamanı değişimi açlık tokluk fizyolojisini ve hormonları da etkilemektedir. Bu çalışmada vardiyalı ve sadece gündüz çalışan sağlık personelinin serum nesfatin-1 düzeyi, sirkadiyen ritmi, beslenme durumu, enerji gereksinimi değerlendirilmesi ve iki gruptan alınan verilerin kıyaslanması amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel klinik çalışmadır. SANKO Üniversitesi Hastanesi'nde vardiyalı çalışan (n:38) ve yalnız gündüz çalışan (n:36) 20-45 yaş aralığında (yaş ortalama standart sapma değerleri) toplam 74 sağlık personeli ile yürütülmüştür. Çalışmada karıştırıcı faktörleri dışlamak için iki çalışma grubu da yaş, cinsiyet ve beden kütle indeksi (BKİ) yönünden benzer seçilmiştir. Araştırmacı yüz yüze görüşme yoluyla katılımcıların genel bilgileri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyi, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve besin tüketim sıklığı verileri belirlenmiş, antropometrik ve indirekt kalorimetre (FitMate) ile DMH (dinlenme metabolik hızı) ölçümleri yapılmış, 3 gün süre ile 24-saatlik besin tüketim kaydı alınmıştır. Gündüz çalışanlardan çalışma saatinde ve vardiyalı çalışanlardan nöbet çıkışında nesfatin-1 analizi için 5 mL kan alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Circadian system disruption, sleep irregularity, subsequent changes in energy balance, and malnutrition are common in individuals working in shifts . The change in feeding time also affects hunger and satiety physiology and hormones. In this study , it was aimed to evaluate the serum nesfatin-1 level, circadian rhythm, nutritional status and energy requirements of healthcare personnel working in shifts and only during the day and to compare the data obtained from the two groups. The research is a descriptive and cross-sectional clinical study. It was conducted at SANKO University Hospital with a total of 74 healthcare personnel between the ages of 20-45 (age average standard deviation values) who work in shifts (n:38) and only during the day (n:36). In order to exclude confounding factors in the study, both study groups were selected to be similar in terms of age, gender and body mass index (BMI). The researcher collected the participants' general information, nutritional habits, physical activity level, information through face-to-face interviews. Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Perceived Stress Scale (PSQ) and food consumption frequency data were determined, DMH (resting metabolic rate) measurements were made with anthropometric and indirect calorimetry ( FitMate ), and a 24-hour food consumption record was taken for 3 days. 5 mL of blood was taken for nesfatin-1 analysis from day workers during working hours and from shift workers after shift work .