Kordon kanında hematolojik parametrelerin apgar ile korelasyonu ve sepsisin değerlendirilmesi
Corelation of hematological parameters in cord blood with apgar and evaluation of sepsis
  1. Tez No: 629317
  2. Yazar: ZEYNEP ÇİLSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AKYÜZ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sepsis, yenidoğan mortalite ve morbiditesi oldukça yüksek olan, multisistemik tutulum yapan bir hastalıktır. Kesin tanısı kan kültüründe bakteri üretilmesi ile konmaktadır. Yenidoğan sepsisinde tanı koymayı sağlayacak spesifik bulgu ve belirtecin olmaması, duyarlılığı yüksek olan belirteçlerin maliyetinin fazla olması nedeniyle, düşük maliyetli, her hastanede değerlendirilebilecek belirteçleri kordon kanında değerlendirerek erken tanı ve tedaviyi sağlamak amacıyla çalışmamız yapılmıştır. Kan tetkiklerinin, klinik bulgu ve APGAR ile korelasyonu değerlendirilmiştir. Çalışmamız Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde doğan yenidoğanlarda prospektif olarak Ağustos 2018 ve Ağustos 2019 tarihlerinde yürütülmüştür. Çalışmaya 100 yenidoğan dahil edildi. 31 yenidoğana yatış yapıldı. 22'sinde sepsis saptandı. Annede koryoamniyot olan, erken membran rüptürü öyküsü olan, canlandırma ihtiyacı, fetal distress, asfiksi, majör anomalisi, intrakraniyal kanaması olan yenidoğanlar dahil edilmedi. Veri analizi SPSS, Mann Whitney U, T testi kullanılarak yapılmıştır. T testine göre sepsisle ilişkili görülen APGAR 5. dakika skoru, gebelik haftası, RBC, kordon kan gazı pH'ı ve hemotokrit değerleri BLR analizinde önemli bulunmamıştır. Sepsis olma riski açısından prokalsitonin ile APGAR 1. dakika skoru, glukoz ve hemoglobine göre daha önemli bulunmuştur. APGAR 1. ve 5. dakika skoru arasında çok güçlü bir ilişki görülmüştür. APGAR 1. ve 5. dakika skorları ile HCO 3 ve BE arasında doğrusal yönde, PO 2 ve laktat arasında zıt yönde ilişki görülmüştür. APGAR 1. ve 5. dakika skorları ile Hemotokrit arasında, APGAR 5. dakika skoru ile RBC arasında ilişki görülmüştür. Yenidoğan sepsisi, APGAR skoru ve hematolojik parametrelerin birbiri ile ilişkili olduğu görülmüştür. Çalışmamıza göre herhangi bir risk faktörü olmayan yenidoğanlarda dahil olmak üzere özellikle riskli yenidoğanlarda kordon kanındaki hemoglobin, glukoz ve prokalsitonin ve APGAR düzeyinin ilişkilendirilmesinin sepsisin erken tanısında anlamlı olduğu görülmüştür. Kordon kanında bakılan hematolojik parametrelerde yükseklik saptanan hastalarda sepsis açısından ileri tetkik planlanması önerilir. Ayrıca sepsis açısından riskli olan hastalarda kordon kanından yapılacak prokalsitonin sonucu ile erken tanı ve tedavinin başlanmasını sağlayacaktır. Daha büyük çalışma gruplarında, yüksek riskli hastalarda, asfiksi öyküsü olanlarda, prematürelerde, annede ek hastalık olan yenidoğanlarda yapılacak çalışmaların bu parametreleri netleştirmeye faydası olacaktır.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a multisystemic disease with high neonatal mortality and morbidity. The exact diagnosis is made by producing bacteria in the blood culture. Due to the absence of specific findings and markers to enable diagnosis in neonatal sepsis and the high cost of markers with high sensitivity, our study was carried out in order to provide early diagnosis and treatment by evaluating low-cost markers in cord blood that can be evaluated in any hospital. The correlation of blood tests with clinical findings and APGAR was evaluated. Our study was carried out prospectively between August 2018 and August 2019 in newborns born in Bozok University Research and Application Hospital. 100 newborns were included in the study. 31 newborns were hospitalized. Sepsis was detected in 22 of them. Newborns with a chorioamniod in the mother, a history of early membrane rupture, need of resuscitation, fetal distress, asphyxia, major anomaly and intracranial bleeding were not included. Data analysis was done using SPSS, Mann Whitney U, T test. According to T test values that are related to sepsis such as APGAR 5th minute score, week in maternity, RBC, cord blood gas pH and hemotocrit ​were considered insignificant in BLR analysis. In terms of the risk of sepsis, APGAR 1st minute score and procalcitonin were found to be more important than glucose and hemoglobin. A very strong relationship was observed between the APGAR 1st and 5th minute scores. The APGAR 1st and 5th minute scores were correlated linearly between HCO3 and BE; and opposite between PO2 and lactate. A relationship between APGAR 1st and 5th minute scores and Hemotocrit and between APGAR 5th minute score and RBC was identified. Neonatal sepsis, APGAR score and hematological parameters were found to be interrelated. According to our study, the association of hemoglobin, glucose, procalcitonin and APGAR levels in cord blood in newborns without any risk factors was found to be significant in the early diagnosis of sepsis. In patients with high hematological parameter values in cord blood, an advanced examination plan is recommended in terms of sepsis. In addition, in patients at risk for sepsis, procalcitonin results driven from cord blood will enable early diagnosis and treatment to be initiated. Studies in larger groups, on high-risk patients, those with a history of asphyxia, prematures and neonatals with additional disease in the mother will help further clarify these parameters.