Picris L. (Asteraceae) cinsine ait beş türün polen morfolojisi
Pollen morphology of five speci̇es of Picris L. (Asteraceae)
  1. Tez No: 629330
  2. Yazar: KADİR UÇAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE AKYALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma ile ilk kez Türkiye'de Picris L. cinsine ait polen morfolojilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu cinse ait 5 türün polen morfolojileri ışık mikroskobu (LM) ve elektron mikroskobunda (SEM) çalışılmıştır. Picris altissima Delile. türü iki farklı lokalitede incelenmiştir. Işık mikroskobu ile yapılan incelemelerde polenler radyal simetrili, monad ve izopolardır. Polenler prolat sferoidal şeklinde, Amb interhegzagonal-subtriangular görünümdedir. Polenlerde ornamentasyon ekinülofattır. Elektron mikroskobu ile yapılan incelemelerde ornamentasyon ekinülofat-mikroperforat, Picris cyprica Lack. ve Picris strigosa Bieb. türlerinde paraboral lakunalarda tektum yüzeyindeki ornamentasyon retikülat, Picris altissima Delile. (A), Picris altissima Delile. (Ç) ve Picris kotschyi Boiss. polenlerinde ise paraboral lakunalardaki tektum yüzeyinde ornamentasyon mikroperforat olarak görülmüştür. Abporal lakunalarda ornamentasyon tüm polenlerde psilat olarak tespit edilmiştir. Polen morfolojik özellikleri incelendiğinde polenlerde spinül boyları, spinül taban genişliklerinden uzundur. Spinüllerin uçları obtus-akut olarak sonlanmaktadır. Polenlerin elektron mikrograflarında polar bölgelerinde çökme olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine pollen morphology of Picris L. genus for the first time in Turkey. Pollen morphology of 5 species of this genus was observe dunder light microscope (LM) and electron microscope (SEM). Picris altissima Delile. species were investigated in two different locations. In light microscopy, pollen is radial symmetry, monad and isopolar. Although pollen has prolate spheroidal pollen shape, Amb shape is interhegzagonal-subtriangular in pollen. The ornamentation of pollen is echinulophate. Electron microscopy showed that ornamentation echinulophate-microperforate was observed. It was seen as reticulate ornamentation on the surface of the tectum in paraboral lacuna in Picris cyprica Lack. and Picris strigosa Bieb. species; it was seen as microperforate ornamentation on the surface of the tectum in paraboral lacuna in Picris altissima Delile. (A), Picris altissima Delile. (Ç) and Picris kotschyi pollen. In abporal lacuna ornamentation was detected as psilate in all pollen. When pollen morphological propertiesare examined, pollen spin sare longer than spinule base widths. The ends of the spinules has obtus-acute. When the electron micrographs of the pollen were examined, it was observed that the polar regions had collapsed.