Safveti Ziya hayatı ve eserleri
- Tez No: 30744
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Çalışmamız, 1875-1929 yılları arasında yaşamış olan ve Servet-i Fünun topluluğu içinde eserler veren Safveti Ziya'nın hayatını araştırmayı, eserlerini incelemeyi; bununla Türk edebiyatı tarihine az da olsa bir katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Birinci bölümde Safveti Ziya'nın hayatını dikkatlere sunduk. Yalan zamanda yaşamış olmasına rağmen hayatı hakkında ayrıntılı bilgiler edinemediğimiz ve her hangi bir yakınını tespit edemediğimiz için çalışmamızın bu bölümü istediğimiz boyutlara ulaşamadı. Diğer bölümler, Safveti Ziya'nın eserlerinin incelenmesinden oluşmaktadır. Bu inceleme; romanları, hikâyeleri, tiyatrosu ve diğer eserleri biçiminde bölümlere ayrılarak yapılmıştır. Safveti Ziya'nın konusunu sosyete hayatından alan“Salon Köşelerinde”ve tamamlanmamış bir tefrika olarak günümüze gelen“Yıldız Böcekleri”adlı romanlarının yapı ve tema bakımından incelenmeleri, çalışmamızın ikinci bölümünü oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde; yazarın“Bir Safha-i Kalb”,“Hanım Mektupları”,“Kadın Ruhu”,“Silinmiş Çehreler-Beliren Simalar”adıyla kitaplaştırdığı hikâyeleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Safveti Ziya'nın tiyatro dalında verdiği tek eser olan ve II. Abdülhamit döneminin eğlence düşkünü, müsrif ve sorumsuz gençlerini konu alan“Haralambos Cankiyadis”adlı üç perdelik oyunu, yapı ve tema halamından incelenmiştir. Safveti Ziya yukarıda sözü edilen edebî türler dışında toplumun aydınlanmasına, çağdaşlaşmasına, adab-ı muaşeret kurallarının, iyi giyinmenin öğrenilmesine yönelik, bazı protokol işlerini içeren gazete yazıları, makaleler ve kitaplar da emiştir. Onun bu tür eserleri de“diğer eserleri”başlığı ile ça amızın beşinci bölümünde tanıtılmıştır. Altıncı bölüm, bazı tespitlerimizi ihtiva e< sonuç bölümünden oluşmaktadır. Çalışmamızın son bölümünde ise «rlandığ /. kaynakların bir listesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Safveti Ziya, novelist and stort strory writer, lived between 1875-1929. He was a graduate of Galatasaray High school. He worked as an officier at the ministry of Foreign Affairs and was a chiel of railway stations. Two monts before his death the was appointed as an ambossidor of Prag and died of a heart attack at a party. He was a good-tempered and nice man. He was fond of wearing good dresses, eating and spending money. He was a very good looking man. He attracted people in Beyoğlu saloons and at the picnis areas of Boğaziçi. He was a good dancer of waltz. He knew English and French and all the ladies of vhis time ad mired him. He attemded Servet-i Fünûn group with his stories started to be published in 1 896. He became famous with his Salon Köslerinde. This novel is partially based on his own life story and also deals with the cosmopolotian life of Istanbul. He callected his stories in four books titled Bir Safha-i Kalb (1328/1912), Hanım Mektupları (1329/1913), Kadın Ruhu (1330/1914), Silinmiş Çehreler-Beliren Simalar (1924). He wrote a three acted comedy on the life of extrava gant youth Beyoğlu. It is titled Haralambos Cankiyadis. Safveti Ziya who was known as a novelist was not able to fnish Yıldız Böcekleri.